Te polskie rodziny na pół roku odstawiły plastik i chemię. Efekt eksperymentu daje do myślenia

Chemiczne detergenty źle wpływają na zdrowie. Wykazał to eksperyment przeprowadzony w ramach programu "Miasto na detoksie"
Chemiczne detergenty źle wpływają na zdrowie. Wykazał to eksperyment przeprowadzony w ramach programu "Miasto na detoksie" 123rf.com / zdjęcie seryjne
Nie ulega wątpliwości, że chemia jest szkodliwa. I choć często zastanawiamy się nad jej negatywnym wpływem na środowisko, nawet nie pomyślimy, że może być równie fatalna w skutkach dla naszego zdrowia. Przekonało się o tym dziewięć rodzin z Gdańska, które przez pół roku żyło na „chemicznym detoksie”.

Rodziny w ramach programu „Miasto na detoksie” wprowadziły do swojego życia kilka drobnych, acz istotnych zmian. Domownicy ograniczyli plastik w mieszkaniu, np. zamieniając plastikowe butelki na szklane, a detergenty z drogerii zastąpili własnoręcznie zrobionymi środkami czystości.

Wnioski z badania dają do myślenia
Wyniki eksperymentu dają do myślenia. W domach, w których ograniczono używanie plastikowych elementów, stężenie fenoli, czyli szkodliwych substancji chemicznych powodujących zaburzenia hormonalne, obniżanie płodności i namnażanie komórek nowotworowych, było niższe.

Również stężenie BPA, czyli rakotwórczego związku chemicznego oraz stężenie EDC, związku zaburzającego prawidłowe funkcjonowanie hormonów, było kolejno wyższe u osób spożywających żywność puszkowaną i napoje w plastikowych butelkach oraz u ludzi stosujących plastikowe torebki i opakowania.


Ekologiczna świadomość jest w Polsce coraz większa, a zielone trendy coraz śmielej zaglądają w nowe miejsca. Na przykład… do toalety. Jak pisaliśmy ostatnio w INNPoland.pl, eko żele do WC, ale i inne środki czystości, można nabyć w specjalistycznych sklepach, a nawet w zwykłej sieciówce.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.