Te polskie rodziny na pół roku odstawiły plastik i chemię. Efekt eksperymentu daje do myślenia

Chemiczne detergenty źle wpływają na zdrowie. Wykazał to eksperyment przeprowadzony w ramach programu "Miasto na detoksie"
Chemiczne detergenty źle wpływają na zdrowie. Wykazał to eksperyment przeprowadzony w ramach programu "Miasto na detoksie" 123rf.com / zdjęcie seryjne
Nie ulega wątpliwości, że chemia jest szkodliwa. I choć często zastanawiamy się nad jej negatywnym wpływem na środowisko, nawet nie pomyślimy, że może być równie fatalna w skutkach dla naszego zdrowia. Przekonało się o tym dziewięć rodzin z Gdańska, które przez pół roku żyło na „chemicznym detoksie”.

Rodziny w ramach programu „Miasto na detoksie” wprowadziły do swojego życia kilka drobnych, acz istotnych zmian. Domownicy ograniczyli plastik w mieszkaniu, np. zamieniając plastikowe butelki na szklane, a detergenty z drogerii zastąpili własnoręcznie zrobionymi środkami czystości.

Wnioski z badania dają do myślenia
Wyniki eksperymentu dają do myślenia. W domach, w których ograniczono używanie plastikowych elementów, stężenie fenoli, czyli szkodliwych substancji chemicznych powodujących zaburzenia hormonalne, obniżanie płodności i namnażanie komórek nowotworowych, było niższe.

Również stężenie BPA, czyli rakotwórczego związku chemicznego oraz stężenie EDC, związku zaburzającego prawidłowe funkcjonowanie hormonów, było kolejno wyższe u osób spożywających żywność puszkowaną i napoje w plastikowych butelkach oraz u ludzi stosujących plastikowe torebki i opakowania.


Ekologiczna świadomość jest w Polsce coraz większa, a zielone trendy coraz śmielej zaglądają w nowe miejsca. Na przykład… do toalety. Jak pisaliśmy ostatnio w INNPoland.pl, eko żele do WC, ale i inne środki czystości, można nabyć w specjalistycznych sklepach, a nawet w zwykłej sieciówce.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.