Kiedy średnia pensja w Polsce przebije 5 tysięcy złotych? Eksperci przekonują, że niebawem

Średnia płaca brutto w Polsce powinna dobić do poziomu 5 tys. zł jeszcze w IV kwartale 2018 roku.
Średnia płaca brutto w Polsce powinna dobić do poziomu 5 tys. zł jeszcze w IV kwartale 2018 roku. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Jeżeli utrzyma się obecna dynamika wzrostu wynagrodzeń, jeszcze w tym roku zobaczymy, jak średnia płaca w Polsce przebija poziom 5 tysięcy złotych – przekonują eksperci. Złożą się na to przede wszystkim podwyżki w sektorze prywatnym, ale zapowiadane podwyżki w budżetówce napędzają ten proces.

Szacujemy, że dynamika płac w tym roku będzie utrzymywać się na poziomie 6-7 proc. Przy takich założeniach ponowne zbliżenie się do bariery 5 tysięcy złotych brutto będzie możliwe w ostatnim kwartale 2018 roku – cytuje portal PulsHR Andrzeja Kubisiaka z firmy Work Service.

Nie jest on odosobniony w tym przekonaniu. – W przypadku średniej pensji w sektorze przedsiębiorstw jest to bardzo możliwe. Myślę, że w tym roku nie tylko grudzień przyniesie nam przeciętną płacę na poziomie 5 tys. złotych brutto – sekunduje mu Łukasz Kozłowski z Pracodawców RP.

Cóż, zapewne nie zabraknie rozbieżności w statystykach – widać je już dzisiaj: według GUS w 2017 roku średnia płaca sięgnęła 3042 zł netto (czyli 4271 zł brutto), podczas gdy Polska Agencja Rozwoju i Przedsiębiorczości oszacowała tę kwotę na 2758 zł netto, niemal trzysta złotych mniej.


Skok wynagrodzeń za pół roku jest jednak nieunikniony. Napędzają go podwyżki zaordynowane przez rząd. Pierwsza to podwyżka płac i stawek minimalnych: pensja minimalna ma wzrosnąć do 2220 zł brutto (dziś – 2100 zł brutto), stawka godzinowa – do 14,50 zł (z 13,70 zł).

Ale to zaledwie początek. W styczniu ruszy druga (z trzech) transza podwyżek pensji nauczycielskich oraz – o średnio 800 zł – wzrosną płace nauczycieli akademickich: profesoroów, asystentów, adiunktów, wykładowców, lektorów i instruktorów. Podwyżki (podobnej wysokości, jak akademicy) dostaną policjanci, strażacy, funkcjonariusze straży granicznej i innych służb ochrony państwa.

W czerwcu zapowiedziano podwyżki w wojsku. Po protestach pielęgniarek ministerstwo zdrowia uznało, że również personelowi medycznemu należy się nieco więcej pieniędzy.

Chcąc nie chcąc tym śladem będą musieli ruszyć przedsiębiorcy, bo grozi im odpływ pracowników do budżetówki. – Zarobki będą musiały pójść w górę, inaczej nie zatrzymamy pracowników, którzy stali się towarem deficytowym – kwitował prezes firmy Fakro, Ryszard Florek. – Firmy, które nie wytrzymają tej presji, lub nie będzie ich stać na spełnienie rosnących oczekiwań finansowych pracowników, po prostu splajtują – ucinał.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.