Susza w Europie wpłynie nawet na frytki. Będą droższe i zmieni się ich wygląd

Susza w Europie. Przez nią frytki będą krótsze.
Susza w Europie. Przez nią frytki będą krótsze. flickr.com / fot. Hungry Dudes / CC BY 2.0
Ziemniaczana branża jest w dramatycznej sytuacji. Ziemniaki są, ale z powodu suszy rosną dużo mniejsze. To z kolei doprowadzi do nieoczekiwanego skutku - frytki będą krótsze.

Frytkowy problem pojawił się na razie w Niemczech, informuje „Puls Biznesu”. Nasi zachodni sąsiedzi już czytają w nagłówkach gazet o frytkowej apokalipsie, a w najlepszym wypadku o znaczącym wzroście ich cen. Sprowadzić ich skądinąd też nie ma jak, bo z powodu suszy cierpią wszyscy.

– Polska raczej nie uzupełni niedoboru frytek na niemieckim rynku. Wiadomo, że z powodu suszy też zbierzemy mniej ziemniaków, choć jeszcze brakuje dokładnych szacunków, o ile – mówi Mariusz Dziwulski, ekspert PKO Banku Polskiego, w rozmowie z „Pulsem Biznesu”.

Frytki to dopiero zalążek problemu
Z tego powodu producenci frytek będą produkować je mniejsze. A to nie jedyna trudność, z jaką zmagają się Niemcy. Ogromnym problemem jest drastyczne ograniczenie liczebności stad bydła mięsnego i krów mlecznych, których, z powodu suszy, nie ma czym karmić. Na wyschniętych polach nie rośnie trawa.


W zaledwie pierwszych trzech tygodniach lipca liczba uboju krów i jałówek w Niemczech wzrosła o 14 proc. Polscy rolnicy na razie mają zapasy, lecz rolny rynek i tak się zachwieje, przekonują eksperci w rozmowie z dziennikiem.

Tegoroczna susza zbiera w tym roku wyjątkowo obfite żniwo. Jak jednak przekonują polscy rolnicy, nie tylko ona jest przyczyną dramatycznej sytuacji rolnego rynku w Polsce. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, wielkim rozgoryczeniem napawa rolników podejście władz do zapewnienia bezpieczeństwa rodzinnym gospodarstwom.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.