Nadchodzi susza, jakiej Polska nie doświadczyła od dawna. "Gorzej niż w najgorszych latach"

Susza w 2018 r. może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje niż poprzednich latach.
Susza w 2018 r. może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje niż poprzednich latach. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Susza w Polsce. – Nowy minister rolnictwa nie będzie miał miesiąca miodowego – podsumowywał premier Mateusz Morawiecki na konferencji po spotkaniu rządu. Konsekwencją suszy może być nie tylko wzrost cen żywności, ale i długotrwałe spustoszenia w gospodarstwach. Dlatego też gabinet Mateusza Morawieckiego zapowiada specjalną pomoc dla rolników.

Nie będzie miesiąca miodowego, nie będzie żadnej rozbiegówki, tylko od razu istotne, bardzo konkretne kroki regulacyjne i projektowe, związane z tematyką rolnictwa, w szczególności z tematem suszy – tak zapowiedział nowemu szefowi resortu rolnictwa, Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu, premier Morawiecki.

Rząd wesprze rolników

Szef rządu zapowiada, że nie pozostawi rolników „samym sobie”. – Na pewno nie powiemy nigdy rolnikom, że trzeba się była ubezpieczyć – kwitował aluzją do słów premiera Włodzimierza Cimoszewicza, wypowiedzianych po powodzi w 1997 roku. Zapowiedział też „wolę współpracy z wójtami, burmistrzami, prezydentami miast”.

Statystyki zdają się potwierdzać powagę sytuacji: przeszło jedna czwarta upraw rolnych w Polsce odczuła już konsekwencje wysokich temperatur i braku opadów. – Niestety, klimatyczny bilans wodny w czerwcu mamy do tej pory gorszy niż w najgorszych latach suchych 2006 i 2015, więc te straty mogą okazać się bardzo znaczne – kwitował.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.