Zakazują używania smartfonów w szkołach. "Uczniowie są uzależnieni od ekranów"

We Francji wprowadzono zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach
We Francji wprowadzono zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta
Uczniowie przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów nie będą mogli od września używać telefonów komórkowych, tabletów i innych urządzeń umożliwiających komunikację i przeglądanie internetu. Licea same mają zdecydować, czy chcą wprowadzić zakaz. To nowy pomysł francuskiego resortu edukacji.

Smartfony w szkole
– Zdajemy sobie sprawę z istnienia zjawiska uzależnienia od ekranów, czy niewłaściwego korzystania z telefonów komórkowych… Naszą podstawową rolą jest ochrona dzieci i młodzieży. To jeden z fundamentów edukacji, a to prawo pozawala nam na jego realizację – mówiła w wywiadzie dla BTMTV Jean-Michel Blanquer, francuska minister edukacji.

Słuszność decyzji mogą potwierdzić m. in. badania młodzieży z Korei Południowej czy Wielkiej Brytanii. Ukazały one, że uczniowie uzależnieni od telefonów komórkowych mają niższy poziom samokontroli i skupienia, a zakaz korzystania ze smartfonów w szkole pozytywnie wpływa na osiągnięcia naukowe.

Uzależnienie od telefonu to coraz poważniejsze wyzwanie z jakim muszą mierzyć się mieszkańcy wysoko rozwiniętych krajów. Z walką z tzw. fonoholizmem może pomóc aplikacja, która... płaci za odłożenie telefonu na półkę.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.