Zakazują używania smartfonów w szkołach. "Uczniowie są uzależnieni od ekranów"

We Francji wprowadzono zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach
We Francji wprowadzono zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta
Uczniowie przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów nie będą mogli od września używać telefonów komórkowych, tabletów i innych urządzeń umożliwiających komunikację i przeglądanie internetu. Licea same mają zdecydować, czy chcą wprowadzić zakaz. To nowy pomysł francuskiego resortu edukacji.

Smartfony w szkole
– Zdajemy sobie sprawę z istnienia zjawiska uzależnienia od ekranów, czy niewłaściwego korzystania z telefonów komórkowych… Naszą podstawową rolą jest ochrona dzieci i młodzieży. To jeden z fundamentów edukacji, a to prawo pozawala nam na jego realizację – mówiła w wywiadzie dla BTMTV Jean-Michel Blanquer, francuska minister edukacji.

Słuszność decyzji mogą potwierdzić m. in. badania młodzieży z Korei Południowej czy Wielkiej Brytanii. Ukazały one, że uczniowie uzależnieni od telefonów komórkowych mają niższy poziom samokontroli i skupienia, a zakaz korzystania ze smartfonów w szkole pozytywnie wpływa na osiągnięcia naukowe.

Uzależnienie od telefonu to coraz poważniejsze wyzwanie z jakim muszą mierzyć się mieszkańcy wysoko rozwiniętych krajów. Z walką z tzw. fonoholizmem może pomóc aplikacja, która... płaci za odłożenie telefonu na półkę.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.