To lepsze niż IT. W tej branży brakuje 70-80 tysięcy specjalistów, zarobki poszły w górę nawet o jedną trzecią

Na polskim rynku pracy brakuje aż 70-80 tys. inżynierów. Trwają prawdziwe łowy na takich specjalistów.
Na polskim rynku pracy brakuje aż 70-80 tys. inżynierów. Trwają prawdziwe łowy na takich specjalistów. Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
70-80 tys. osób – takiej liczby inżynierów potrzebuje polski przemysł i branża technologiczna, by móc funkcjonować. Deficyt nie rozkłada się równomiernie, ale są takie segmenty tego rynku, w których wzrost płac sięgnął 30 proc. w krótkim, kilkunastomiesięcznym okresie. A to i tak za mało, bo specjalistom marzą się podwyżki nawet o 50 proc. W końcu na Zachodzie zarabia się dwa razy lepiej.

W kiepskiej sytuacji są branże motoryzacyjna, lotnicza, budowlana, kolejowa, elektroniczna czy automatyki przemysłowej – wylicza Puls HR, powołując się na analizy firmy rekrutacyjnej Bergman Engineering.

Jej eksperci przekonują, że w tej chwili trwa prawdziwe polowanie na inżynierów – tym bardziej, że bardzo często ci, którzy dysponują znajomością języka obcego, decydują się na przyjęcie ofert zza granicy, zwłaszcza Niemiec czy Holandii. W rezultacie przedsiębiorcy próbują zachęcać wyższymi płacami.

Tu jednak pozostaje wiele do nadgonienia. Płace w branży poszły w górę średnio o 10 proc. od 2016 roku. Ale w niektórych segmentach – jak branża energetyczna czy drogowa – wzrost sięgnął nawet 25-30 proc. Inżynierowie jednak chcieliby znacznie większych podwyżek, najlepiej w okolicach 50 proc. – podkreśla Puls HR.

W najgorszej sytuacji są branże lotnicza, motoryzacyjna i automatyki przemysłowej. – Zapotrzebowanie na kadrę inżynierską jest w tych sektorach bardzo duże, praktycznie nigdy nie zostaje zaspokojone – podkreśla Monika Paciorkowska-Krawców, ekspertka firmy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.