Martwisz się tym, że w poniedziałek trzeba iść do pracy? Jest na to sposób

Japończycy odnaleźli sposób na niedzielną depresję - legalne spóźnienie do pracy w poniedziałek rano.
Japończycy odnaleźli sposób na niedzielną depresję - legalne spóźnienie do pracy w poniedziałek rano. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Wiele osób na całym świecie cierpi na niedzielny, wieczorny splin. Są przybici, bo obawiają się ciężkiego powrotu do pracy w poniedziałek. Ratunek przychodzi z najbardziej nieoczekiwanej strony – z przepracowanej Japonii.

Niedzielna depresja to zjawisko powszechne. Według badań doświadcza jej aż 65 proc. z nas. Władze Kraju Kwitnącej Wiśni zaczęły promować swój nowy pomysł na poprawę jakości pracy i dźwignięcia gospodarki.

To "lśniące poniedziałki". Cała idea polega na tym, że pracownik może przyjść do pracy nie rano, ale w porze na lunch. Bez żadnego tłumaczenia, jeśli ma ochotę, to mu wolno, pisze The Guardian.

Pomysł przetestowało już japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu. W jeden z poniedziałków wolny poranek zrobiła sobie jedna trzecia pracowników a urząd działał poprawnie i bez problemów. Rząd zachęca do tego również prywatne firmy.

"Lśniący poniedziałek" ma być drugim rodzajem bonusu związanego ze skracaniem czasu pracy. W Japonii znane są już "piątki premium" – polegają one na tym, że przed weekendem o kilka godzin wcześniej wypuszcza się pracowników do domu.

Japońskie władze chcą w ten sposób upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Z jednej strony walczą ze zjawiskiem zwanym "karoshi", które można by opisać jako śmierć z przepracowania.

Dla wielu osób może być to szokujące, ale mnóstwo Japończyków przychodzi do firmy wcześniej, niż trzeba, aby przygotować się do pracy. Spędzają w niej całe dnie, często wychodząc w środku nocy. Są więc przemęczeni, nierzadko umierają z wyczerpania.

Drugim aspektem jest stan gospodarki – dla niej lepiej byłoby, gdyby pracownicy mieli więcej wolnego. Bo po prostu nie mają kiedy wydawać swoich pieniędzy, zaczyna więc kuleć konsumpcja.

Mimo zachęt japońskiego rządu, w ciągu roku od wprowadzania piątków premium, jedynie niewiele ponad 11 proc. pracowników skorzystało z tego przywileju. Z drugiej jednak strony to – jak na Japonię – i tak świetny wynik.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.