Nawet nie będziesz wiedział, dlaczego. Ukryte powody, przez które ludzie nie dostają pracy

Są cechy, które mogą podświadomie zniechęcić do ciebie rekrutera.
Są cechy, które mogą podświadomie zniechęcić do ciebie rekrutera. fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
W dzisiejszych czasach różnorodność kulturowa w pracy jest na porządku dziennym. Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej też nie szokuje, a kobiety są równie wartościowymi pracownikami, co mężczyźni. Mimo to w wielu przypadkach rekruterzy, nawet nieintencjonalnie, nie zatrudnią jakiejś osoby, bo ma ona cechy, które podświadomie nie przypadną im do gustu.

Liczne badania potwierdzają, że zróżnicowany zespół podejmuje lepsze decyzje, niż homogeniczny. Badania przeprowadzone przez firmę konsultingową McKinsey wykazały nawet, że firmy różnorodne pod względem płci, rasy i pochodzenia etnicznego generują więcej zysku.

Kandydat idealny
Mimo to, pracodawca, który poszukuje kandydata na dopiero co zwolnione stanowisko, podświadomie będzie szukał osoby, przypominającej pracownika, który właśnie z firmy odszedł. Jeśli odnosił sukcesy na danym stanowisku, jest preferowanym pierwowzorem.

Według BBC, kandydat, który przypomina poprzedniego pracownika, wydaje się mniejszym ryzykiem dla firmy. Jeśli był on białym mężczyzną w średnim wieku, to właśnie kogoś takiego pracodawca podświadomie będzie szukał.

Głos ma znaczenie
Głos zdradza wiele informacji o osobie - może świadczyć m. in. o kolorze skóry, pochodzeniu czy statusie ekonomicznym. Zatem nawet rozmowa rekrutacyjna przez telefon może wykluczyć kandydata, którego głos nie przypadnie rekruterowi do gustu.


Badania przeprowadzone przez badaczy z Arkansas State Uniwersity dowiodły, że ktoś mówiący z charakterystycznym akcentem właściwym osobom czarnym, spotyka się z bardziej negatywnym odbiorem. Akcent danej osoby również generuje osądy na jej temat.

Pierwsze wrażenie
Na temat pierwszego wrażenia można mówić wiele. Wiadomo jednak, że nawet jeśli nie chcemy, często się nim kierujemy. A że rekruter też człowiek, ludzi także ocenia po okładce.

Badania wykazały, że osoba, której CV wypada blado wśród innych kandydatów, ma większe szanse na zatrudnienie, jeśli jest atrakcyjna. Według innych pomiarów osoby otyłe mają mniejsze szanse na zatrudnienie, bo stereotypowo są postrzegane jako leniwe i mniej inteligentne.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.