Jedna wtyczka do wszystkiego. UE bierze się za Apple i ładowarki do iPhone'ów

Iphone'y mają specjalne ładowarki, które nie pasują do telefonów innych marek
Iphone'y mają specjalne ładowarki, które nie pasują do telefonów innych marek 123rf.com
Aby naładować iPhone’a lub tablet firmy Apple, trzeba mieć specjalną ładowarkę, sprzedawaną przez tego producenta. Inny kabel pasować nie będzie. UE już kilka lat temu ustandaryzowała wtyczki, jedynie Apple się nie dostosował.

Jak podaje portal Conowego.pl, Unia Europejska rozważa wprowadzenie standaryzacji przewodów do ładowania urządzeń mobilnych. Czemu? Przede wszystkim z powodu 51 tys. ton elektrośmieci pochodzących z wyrzucanych ładowarek do telefonów w ciągu roku.

Najwyraźniej to właśnie złącza Lightning w urządzeniach Apple'a generują znaczną część tych odpadów. A przy okazji nabijają kieszenie producentowi, którego okablowanie nie pasuje do urządzeń elektrycznych innych marek.

Innym powodem próby utemperowania Apple jest troska o producentów tańszych zamienników ładowarek (którzy nie mogą ich "podrabiać" z powodu praw autorskich i patentów Apple ) oraz wygoda użytkowników, którzy mogliby korzystać z jednego kabelka do wszystkich swoich urządzeń.

W 2009 r. producenci smartfonów ujednolicili złącza w swoich urządzeniach. Dzięki temu dziś telefon Huawei możemy naładować tym samym kabelkiem, co Samsunga. Apple tego nie zrobiło i teraz użytkownicy iPhonów muszą kupować absurdalnie drogie przejściówki i ładowarki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.