Nie przychodzisz na umówioną wizytę do lekarza? Powstaje "czarna lista" pacjentów

Przez pacjentów, którzy nie stawiają się na umówionej wizycie, wydłuża się kolejka do specjalistów NFZ
Przez pacjentów, którzy nie stawiają się na umówionej wizycie, wydłuża się kolejka do specjalistów NFZ fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta
Gołosłowni pacjenci, którzy notorycznie umawiają się, a potem nie stawiają na wizyty, zniecierpliwili lekarzy. Medycy stworzyli zatem bazę niesolidnypacjent.pl, w której może znaleźć się każdy, kto na wizycie lekarskiej się nie pojawi i nie raczy o tym poinformować.

Jak wynika z badań przytaczanych przez autorów strony, blisko 40 proc. wizyt nie dochodzi do skutku, bez ich odwołania ze strony pacjenta. Generują oni tzw. sztuczny tłok i zapychają kolejkę, marnując przy tym czas i pieniądze polskich lekarzy.

W odpowiedzi na problem powstała strona, na której praktykujący lekarze mogą wymieniać się informacjami na temat beztroskich pacjentów. Wystarczy, że wpiszą numer telefonu zapisanego, a będą mogli sprawdzić, czy pacjentowi czekającemu w kolejce, zdarza się nie stawić na wizytę, jak pisze „Rzeczpospolita”.

– Serwis powstał w celu zdyscyplinowania pacjentów, którzy umawiają się na wizyty, a potem na nie nie przychodzą, nawet o tym nie uprzedzając. Chcemy uświadomić pacjentom, że nie przychodząc na wizytę, nie tylko marnują nasz czas, ale przede wszystkim blokują miejsce innym chorym – mówi w rozmowie z „Rz” dr Marcin Krufczyk, stomatolog z Gliwic.

Jak sprawdzić, czy jest się na czarnej liście
Baza niesolidnych pacjentów, działająca pod logiem leniwca, dostępna jest tylko dla lekarzy, którzy mają ważny numer prawa wykonywania zawodu (PWZ). Szary człowiek, chcący sprawdzić, czy przypadkiem nie pojawił się na czarnej liście, już nie uzyska tej informacji.


Lista ma również służyć walce z nieuczciwą konkurencją. Jak informuje „Rz”, zdarza się, że pracownicy innych gabinetów medycznych umawiają się na wizyty, blokując terminy lekarzy.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.