Pobudka, śpiochu! Ustalono, ile godzin należy spać, by nie narażać swojego zdrowia

Śpiąc zbyt długo zwiększamy ryzyko zachorowania na zawał lub inną chorobę układu krążenia
Śpiąc zbyt długo zwiększamy ryzyko zachorowania na zawał lub inną chorobę układu krążenia fot. Karolina Sikorska / Agencja Gazeta
Jeśli lubisz wylegiwać się w łóżku, a rekomendowane 7-8 godzin dziennie to dla ciebie zaledwie wstęp do drzemki, lepiej zmień swoje przyzwyczajenia. Najnowsze badania wykazały, że długie spanie zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

Badania opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne udowodniły, że ludzie, którzy śpią po 10 godzin są o 30 proc. bardziej narażeni na przedwczesną śmierć, niż ci, którzy śpią 8.

Jeszcze bardziej narażone są śpiochy nie wychodzący z łóżka przez ponad 10 godzin. W ich przypadku aż o 56 proc. zwiększa się ryzyko śmierci spowodowanej przez zawał, a o 49 proc. ryzyko śmierci z powodu innych chorób układu krążenia.

I tak źle, i tak niedobrze - śpiąc za długo ryzykujemy, że umrzemy przedwcześnie. Z kolei badania włoskich naukowców wykazały, że śpiąc za krótko nasz mózg, w procesie samooczyszczania, zaczyna sam siebie „zjadać”.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.