Pobudka, śpiochu! Ustalono, ile godzin należy spać, by nie narażać swojego zdrowia

Śpiąc zbyt długo zwiększamy ryzyko zachorowania na zawał lub inną chorobę układu krążenia
Śpiąc zbyt długo zwiększamy ryzyko zachorowania na zawał lub inną chorobę układu krążenia fot. Karolina Sikorska / Agencja Gazeta
Jeśli lubisz wylegiwać się w łóżku, a rekomendowane 7-8 godzin dziennie to dla ciebie zaledwie wstęp do drzemki, lepiej zmień swoje przyzwyczajenia. Najnowsze badania wykazały, że długie spanie zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

Badania opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne udowodniły, że ludzie, którzy śpią po 10 godzin są o 30 proc. bardziej narażeni na przedwczesną śmierć, niż ci, którzy śpią 8.

Jeszcze bardziej narażone są śpiochy nie wychodzący z łóżka przez ponad 10 godzin. W ich przypadku aż o 56 proc. zwiększa się ryzyko śmierci spowodowanej przez zawał, a o 49 proc. ryzyko śmierci z powodu innych chorób układu krążenia.

I tak źle, i tak niedobrze - śpiąc za długo ryzykujemy, że umrzemy przedwcześnie. Z kolei badania włoskich naukowców wykazały, że śpiąc za krótko nasz mózg, w procesie samooczyszczania, zaczyna sam siebie „zjadać”.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.