Zamieszanie wokół chińskich paczek z AliExpress. Propozycja Allegro oburzyła Pocztę Polską

Allegro namawia resort infrastruktury do pobierania VAT od chińskich przesyłek. Poczta Polska może na tym sporo stracić - twierdzi Rzeczpospolita.
Allegro namawia resort infrastruktury do pobierania VAT od chińskich przesyłek. Poczta Polska może na tym sporo stracić - twierdzi Rzeczpospolita. fot. Jakub Ociepa /Agencja Gazeta
Poczta Polska i Allegro na kursie kolizyjnym – alarmuje „Rzeczpospolita”. Dwie firmy, które dotąd ściśle ze sobą współpracowały, poróżniła ponoć chińska strona internetowa.


Jak podaje „Rz”, Allegro planuje utrzeć nosa swojemu największemu konkurentowi - AliExpressowi. Tani chiński portal zakupy swoich użytkowników oznacza jako korespondencję, prezent lub przesyłkę o wartości poniżej 22 euro, dzięki czemu towary te unikają podatku VAT i opłat celnych.


Allegro przeciwko Poczcie Polskiej
Według dziennika, aby ugodzić groźnego rywala, polski portal pokazał w resorcie cyfryzacji projekt, który miałby uszczelnić pobór podatków od towarów kupowanych poza granicami Unii Europejskiej. Wtedy od każdej przesyłki z zagranicy Poczta Polska pobierałaby VAT i wynagrodzenie celne.

A co za tym idzie - informować fiskusa o klientach, którzy uniknęli podatku od tych zakupów, jak zaledwie wczoraj pisaliśmy w INNPoland.pl.

Poczta Polska jest oburzona
Allegro, zdaniem anonimowych informatorów "Rz", planuje iść teraz z projektem do Ministerstwa Infrastruktury. Zapewnia, że działa w imię dobra 125 tys. polskich przedsiębiorców zrzeszonych na platformie. Jednak jak twierdzą informatorzy „Rz”, proponowane rozwiązania rykoszetem uderzają w Pocztę Polską.


PP obsługuje import z Chin, a przesyłki z państwa środka stanowią dla państwowego operatora istotne źródło przychodów. Gdyby je opodatkowano, finansowe źródełko znacznie by podeschło. Co więcej, pobór podatku nałożyłby na PP dodatkowe obowiązki i koszty, nawet większe niż wartość pobranego VAT.

Według rozmówców dziennika, Poczta Polska jest oburzona. Do tej pory była kluczowym partnerem logistycznym Allegro. „Policzek” jest tym boleśniejszy, że za propozycją zmian celnych stoją m.in. Tom Ruhan i Krystian Szostak z Allegro, którzy zasłynęli jako zagorzali przeciwnicy PP.

Poprosiliśmy przedstawicieli Allegro i Poczty Polskiej o komentarz w tej sprawie. Gdy tylko go otrzymamy, zaktualizujemy ten artykuł.

Czy trzeba płacić podatek za zakupy AliExpress?
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, za opodatkowaniem paczek z AliExpress jest również Ministerstwo Finansów. Niedawno poinformowało, że zwolnienie z podatku nie dotyczy przedmiotów importowanych w ramach zamówienia wysyłkowego.

Oznacza to, że  każdy, kto dokonuje importu towarów, np. poprzez e-commerce, dostarczanych do kraju w przesyłkach wysyłanych z państwa trzeciego bezpośrednio do odbiorcy, staje się podatnikiem z tytułu importu towarów i nie korzysta ze zwolnienia. Przepisy dotyczą zarówno osób fizycznych jak i prawnych. 

AKTUALIZACJA

Na nasze pytanie o całą sprawę dyrektor komunikacji korporacyjnej w Allegro Paweł Klimiuk powiedział, że poróżnienie się obu firm to zaledwie plotka.

– Rzekome „poróżnienie” to niestety tzw. fakt medialny, podczas gdy w rzeczywistości mamy świetną współpracę. I to nie tylko przy okazji Allegro Smart!, którego Poczta jest jednym z wiodących partnerów – powiedział w rozmowie z INNPoland.pl.

Otrzymaliśmy również oświadczenie Poczty Polskiej w związku z rzekomym konfliktem. Justyna Siwek, rzecznik prasowy PP, także podkreśliła wieloletnią współpracę z Allegro.

– Od dawna rozwijamy współpracę z Allegro. W tym roku prowadzimy z tą firmą szereg wspólnych projektów biznesowych. Efektem naszej współpracy jest udział Poczty w Allegro Smart, w którym oferujemy kupującym sieć ponad 9 tys. punktów odbioru. Od 31 sierpnia udostępniliśmy ponadto usługę Allegro Pocztex Kurier 48 w atrakcyjnych cenach, jest ona dedykowana przedsiębiorcom prowadzącym sprzedaż na tej platformie – powiedziała.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0E-sport w Polsce potrzebuje pracowników. Ale uczelnie nie potrafią ich kształcić
0 0Pływa w syrenim ogonie i uczy tego innych. "Dla syren nie ma górnej granicy wiekowej"