Maszyna lepsza od Ukraińca. Ten zakład stawia na automaty zamiast pracowników ze wschodu

W tej firmie już nie potrzebują Ukraińców, opłaciła się inwestycja w automatyzację produkcji
W tej firmie już nie potrzebują Ukraińców, opłaciła się inwestycja w automatyzację produkcji Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Zamiast szukać pracowników za granicą, warto zainwestować w automatyzację produkcji – dowodzi polska fabryka mebli. Okazuje się, że zezwolenie na pracę dla osób z Ukrainy jest zbyt krótkie, by w ogóle opłacało się je szkolić.

Malow to firma ze wschodu Polski, produkująca meble. W województwie warmińsko-mazurskim znajduje się meblarskie zagłębie – działa tu ok. 5000 przedsiębiorstw zajmujących się produkcją mebli, głównie drewnianych. Zresztą cały wschód Polski stoi meblami; na przykład w Lublinie znajdziemy Mudo, czyli zakład pani Katarzyny Cebulak, robiący niebywale ekskluzywne meble.

Jednocześnie ze wschodu blisko na Ukrainę, skąd Polska czerpie dziesiątki tysięcy pracowników. Jak twierdzi Henryk Owsiejew, przewodniczący rady nadzorczej suwalskiej firmy Malow, produkującej meble metalowe, nie zawsze jest to opłacalne.

Problem w terminach
W przypadku tej firmy okazało się, że produkcja jest zbyt skomplikowana, by można było sobie pozwolić na zatrudnianie Ukraińców. Chodzi o zbyt szybko kończące się pozwolenia na pracę.

– Zezwolenia są zbyt krótkie, by w tym czasie wyszkolić nowego pracownika i skorzystać z jego umiejętności. Poza tym potrzeba dużo czasu, zanim poznają oni specyfikę produkcji i wewnątrzzakładowe instrukcje. Niektóre meble są bardziej specjalistycznym produktem i wymagają dokładniejszego poznania. Bariera językowa również jest znacząca – mówi Owsiejew portalowi PuslHR.pl.

W tej firmie bardziej skuteczne okazało się zautomatyzowanie produkcji.

– Nasze szafy ubraniowe początkowo produkowało 14 pracowników z wydajnością 44 szaf w ciągu jednej zmiany. Na kolejnym etapie 12 pracowników wytwarzało 150 szaf. Po wprowadzeniu całkowitej automatyzacji pięciu ludzi produkuje 180 szaf – twierdzi Henryk Owsiejew.


Są jednak tacy pracodawcy, którzy są zdeterminowani, by nie zatrudniać Ukraińców nie ze względu na terminy zezwoleń na pracę, ale na narodowość. Należy do nich choćby kontrowersyjny poseł Marek Jakubiak z Kukiz'15. Otwarcie deklaruje, że woli zatrudniać Polaków.

Inni polscy pracodawcy narzekają na rosnącą presję płacową ze strony pracowników z Ukrainy, którym zdarza się odmawiać pracy za 20 zł na godzinę.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.