„To największy spór prawny w historii polskiej administracji”. Związkowcy idą na noże z rządem

Protest celników przed Pałacem Prezydenckim, 2016 r.
Protest celników przed Pałacem Prezydenckim, 2016 r. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Stworzenie Krajowej Administracji Skarbowej było jedną z najważniejszych reform przeforsowanych przez resort finansów w okresie, gdy kierował nim Mateusz Morawiecki. Tyle że sposób jej przeprowadzenia woła o pomstę do nieba – kwitują objęci zmianami celnicy. W sądach jest już około tysiąca spraw dotyczących dyskryminacji funkcjonariuszy, a niewykluczone, że do gry wejdzie też Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Na razie celnicy wytoczyli działa, ale strzelają raczej na postrach. – Chcemy, żeby Rada Dialogu Społecznego podjęła temat i wyszła z propozycją zmian do ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej – informuje „DGP” szef Związku Zawodowego Celnicy PL, Sławomir Siwy. – Taką, która umożliwi powrót do służby i pracy osób, które zostały niesłusznie zwolnione z KAS, albo z naruszeniem prawa nie dostały propozycji przejścia do KAS – dodaje.

Związkowcy mówią o dyskryminacji: przy okazji tworzenia KAS ze służb zwolniono funkcjonariuszy starszych – w ustawowo chronionym okresie przedemerytalnym, często z dużym doświadczeniem. Zwolnionym ZUS odmówił wypłaty zasiłków chorobowych. Do KAS nie przeszły kobiety, które w tym czasie były akurat na urlopie macierzyńskim. Dyskryminowani są związkowcy i sygnaliści.

Do tego dochodzi zarzut „ucywilnienia”, czyli odbierania celnikom statusu funkcjonariusza – praktyka, której zgodnie z ustawą o KAS nie da się zaskarżyć przed sądem. Tworzenie KAS miało mieć też znamiona zwolnień grupowych.

– Sprawa dotyczy kilku tysięcy osób – informuje Siwy. – W tej chwili w toku jest ponad tysiąc procesów sądowych. To największy spór prawny w historii polskiej administracji – dorzuca.

W odwodzie pozostaje też Europejski Trybunał Praw Człowieka, do którego postanowili się już zwrócić niektórzy spośród (byłych) funkcjonariuszy. – Lada moment sprawa stanie się międzynarodowa. Nam zależy, żeby, zanim do tego dojdzie, załatwić ją w kraju – kwituje szef ZZ Celnicy PL.


Związkowcy interweniowali już w ministerstwie finansów, a ostatnio w ministerstwie pracy. Jak powiedział jednak dziennikowi Siwy, po stronie resortów nie ma chęci dialogu, a apele o zmiany w ustawie o KAS przechodzą bez echa.

Przedstawiciele rządu zaprzeczają jednak zarzutom. Resort pracy podkreśla, że sprawa nie leży do końca w jego kompetencjach. Z kolei wiceminister finansów i wiceszef KAS Paweł Cybulski zastrzega, że w trakcie reform mogły mieć miejsce „sytuacje budzące wątpliwości”, bo reforma objęła służby liczące w sumie 60 tys. osób – tyle że potencjalne kontrowersje wyjaśniał już specjalny zespół.

– Jego zadaniem było w szczególności rozpatrywanie wniosków funkcjonariuszy i pracowników dotyczących nieprawidłowości w zakresie otrzymywanych propozycji – podsumowywał.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.