Publicysta przewiduje koniec PiS. "Upadnie, gdy skończą mu się nasze pieniądze, a za wiele ich nie ma"

Kiedy PiS straci władzę?
Kiedy PiS straci władzę? Foto: Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Obietnica płacenia 500 złotych na dziecko wystarczyła, by wygrać poprzednie wybory. Teraz, po rozdaniu 300 zł na każdą szkolną wyprawkę, PiS rozprawia o programie 500 plus dla emerytów. To starczy na koleje wybory, potem pieniędzy nie będzie już dla nikogo.

Tę niezbyt optymistyczną tezę stawia Piotr Miączyński w Gazecie Wyborczej. Przypomina, że Platforma Obywatelska niezbyt paliła się do reformowania kraju, bo nie kalkulowało się to politycznie. Zapewniło to dwie kadencje rządzenia.

Tymczasem PiS poszedł od razu w stronę rozdawnictwa. Obiecując pieniądze komu tylko się da, poszerzył swoją bazę wyborców. A zapowiadane reformy to tak naprawdę fikcja, bo rząd przede wszystkim zajmuje się szukaniem pieniędzy, które mógłby jeszcze rozdać.

Czy PiS wygra wybory?
Sęk w tym, że rozdawnictwo nie może się skończyć, bo ludzie szybko zaczynają je postrzegać jako normalność. Władza PiS potrwa więc tyle, na ile starczy pieniędzy. Rządy tej partii trafiły na okres niezłej prosperity, więc budżet ma się nieźle – przynajmniej na razie.

Jednak już widzimy dość gorączkowe przesunięcia. Właśnie okazało się, że rząd chce, by program budowy dróg finansować z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Lasów Państwowych i pieniędzy armii.

Na dodatek rzekomo odzyskane miliardy złotych już dawno się skończyły, a nowych – mimo solennych zapewnień – po prostu nie będzie.

Wprowadzenie takich rozwiązań jak split payment i STIR raczej nie przyniosą budżetowi dodatkowych miliardów pieniędzy, mogą za to zachwiać płynnością małych firm.

W efekcie PiS będzie musiał albo zrezygnować z rozdawnictwa pieniędzy albo podnieść podatki. A to będzie oznaczało koniec rządów tej partii – podsumowuje Miączyński.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.