Jak zatrzymać pracowników w firmie? To badanie pokazało, że decydujący jest jeden czynnik

Jak zatrzymać wartościowego pracownika w firmie? Naukowcy przekonują, że kluczowe jest okazanie wsparcia w rozwoju zawodowym
Jak zatrzymać wartościowego pracownika w firmie? Naukowcy przekonują, że kluczowe jest okazanie wsparcia w rozwoju zawodowym 123rf,com/rawpixel/zdjęcie seryjne
Poziom zadowolenia z wykonywanej pracy jest uzależniony od poziomu wsparcia ze strony przełożonych – do takich wniosków prowadzi badanie przeprowadzone przez firmę Harris Poll na zlecenie American Psychological Association.


Sondaż APA’s 2017 Job Skills Training and Career Development został przeprowadzony na grupie 1076 respondentów, którzy zostali zapytani, jak ich przełożeniu pomagają im w rozwoju zawodowym w skali od 0 do 5.

Co się okazało? Po pierwsze – pracownicy, którzy wysoko oceniali pomoc ze strony przełożonych, mieli do nich większe zaufanie – taka zależności miała miejsce w 80 proc. przypadków - pisze "Quartz". Podobnie w drugą stronę – brak poczucia, że szef pomaga nam się rozwijać, budził nieufność u 56 proc. badanych.

Osoby, które uważały, że dostają od przełożonych pomoc w rozwoju zawodowym byli także ponad dwukrotnie częściej zadowoleni ze swojego miejsca pracy. Co za tym idzie – byli także bardziej skłonni w nim pozostać i polecić je innym.

Polacy często myślą o zmianie pracy
Te wyniki polscy pracodawcy powinni sobie wziąć do serca. W ostatnim czasie firmy często narzekają na to, że pracownicy zmieniają pracę jak rękawiczki – powstało nawet stosowne określenie „job hoppers”.

W kwietniowej edycji badania Monitor Rynku Pracy widać ten trend bardzo wyraźnie: 21 proc. pracowników zmieniło pracodawcę w ciągu ostatniego półrocza, a niemal co trzeci zastanawia się nad zmianą w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.