Reklama.
Odmówienie wszczęcia postępowania, umorzenie postępowania lub uniewinnienie franczyzobiorcy – tak skończyło się pierwsze osiem postępowań – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”. W co najmniej trzech przypadkach decyzja sądu jest prawomocna.
W sumie problem dotyczy kilkudziesięciu sklepów. Prawdopodobnie wszystkie mają podpisane umowy z operatorami pocztowymi – a zatem mają status placówek pocztowych. – Nie znaleziono żadnych podstaw, aby kwestionować prawo franczyzobiorcy do korzystania ze statusu placówki pocztowej – skwitowała pytania „DGP” sieć. Co nie przeszkadza jej zresztą skarżyć się na straty wynikające ze zdwojonej aktywności dyskontów w pracujące dni tygodnia.
Wyniki rozgrywki między PIP a właścicielami sklepów może odbić się na planowanej nowelizacji ustawy – prowadząc do wykreślenia wyjątków. W przeciwnym razie może też pchnąć kolejne sklepy do podpisywania umów, na mocy których mogłyby uzyskać status poczty. Na taki ruch zdecydowała się np. sieć sklepów z alkoholem Al Capone.
– Może ustawodawca zrozumie, że przedsiębiorca potrafi walczyć o swoje interesy. Nie można uchwalać ustawy tak niedopracowanej i pełnej luk, jak ta dotycząca zakazu handlu – kwitował na łamach gazety radca prawny Grzegorz Orłowski.