Prestiżowa porażka Inspekcji Pracy. Przegrywa w sądach batalię o zakaz handlu w niedzielę

Pierwsze osiem spraw sądowych z inicjatywy PIP, wygrali właściciele sklepów należących do sieci Żabka.
Pierwsze osiem spraw sądowych z inicjatywy PIP, wygrali właściciele sklepów należących do sieci Żabka. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Kilka miesięcy temu pierwsze kontrole przestrzegania zakazu handlu w niedziele kończyły się karami dla franczyzobiorców sieci Żabka. Po niemal pół roku sądy zajęły się tymi przypadkami: w ośmiu pierwszych PIP przegrała z właścicielami sklepów, którzy odwoływali się do ustawowego wyjątku czynionego dla placówek pocztowych.


Odmówienie wszczęcia postępowania, umorzenie postępowania lub uniewinnienie franczyzobiorcy – tak skończyło się pierwsze osiem postępowań – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”. W co najmniej trzech przypadkach decyzja sądu jest prawomocna.

W sumie problem dotyczy kilkudziesięciu sklepów. Prawdopodobnie wszystkie mają podpisane umowy z operatorami pocztowymi – a zatem mają status placówek pocztowych. – Nie znaleziono żadnych podstaw, aby kwestionować prawo franczyzobiorcy do korzystania ze statusu placówki pocztowej – skwitowała pytania „DGP” sieć. Co nie przeszkadza jej zresztą skarżyć się na straty wynikające ze zdwojonej aktywności dyskontów w pracujące dni tygodnia.

Wyniki rozgrywki między PIP a właścicielami sklepów może odbić się na planowanej nowelizacji ustawy – prowadząc do wykreślenia wyjątków. W przeciwnym razie może też pchnąć kolejne sklepy do podpisywania umów, na mocy których mogłyby uzyskać status poczty. Na taki ruch zdecydowała się np. sieć sklepów z alkoholem Al Capone.


– Może ustawodawca zrozumie, że przedsiębiorca potrafi walczyć o swoje interesy. Nie można uchwalać ustawy tak niedopracowanej i pełnej luk, jak ta dotycząca zakazu handlu – kwitował na łamach gazety radca prawny Grzegorz Orłowski.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby