Prestiżowa porażka Inspekcji Pracy. Przegrywa w sądach batalię o zakaz handlu w niedzielę

Pierwsze osiem spraw sądowych z inicjatywy PIP, wygrali właściciele sklepów należących do sieci Żabka.
Pierwsze osiem spraw sądowych z inicjatywy PIP, wygrali właściciele sklepów należących do sieci Żabka. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Kilka miesięcy temu pierwsze kontrole przestrzegania zakazu handlu w niedziele kończyły się karami dla franczyzobiorców sieci Żabka. Po niemal pół roku sądy zajęły się tymi przypadkami: w ośmiu pierwszych PIP przegrała z właścicielami sklepów, którzy odwoływali się do ustawowego wyjątku czynionego dla placówek pocztowych.


Odmówienie wszczęcia postępowania, umorzenie postępowania lub uniewinnienie franczyzobiorcy – tak skończyło się pierwsze osiem postępowań – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”. W co najmniej trzech przypadkach decyzja sądu jest prawomocna.

W sumie problem dotyczy kilkudziesięciu sklepów. Prawdopodobnie wszystkie mają podpisane umowy z operatorami pocztowymi – a zatem mają status placówek pocztowych. – Nie znaleziono żadnych podstaw, aby kwestionować prawo franczyzobiorcy do korzystania ze statusu placówki pocztowej – skwitowała pytania „DGP” sieć. Co nie przeszkadza jej zresztą skarżyć się na straty wynikające ze zdwojonej aktywności dyskontów w pracujące dni tygodnia.

Wyniki rozgrywki między PIP a właścicielami sklepów może odbić się na planowanej nowelizacji ustawy – prowadząc do wykreślenia wyjątków. W przeciwnym razie może też pchnąć kolejne sklepy do podpisywania umów, na mocy których mogłyby uzyskać status poczty. Na taki ruch zdecydowała się np. sieć sklepów z alkoholem Al Capone.


– Może ustawodawca zrozumie, że przedsiębiorca potrafi walczyć o swoje interesy. Nie można uchwalać ustawy tak niedopracowanej i pełnej luk, jak ta dotycząca zakazu handlu – kwitował na łamach gazety radca prawny Grzegorz Orłowski.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.