Twórca internetu robi nowy, bezpieczny internet. "Potężne siły wykorzystują sieć do własnych celów"

Sir Tim Berners-Lee stworzył internet, jaki znamy. Teraz planuje stworzyć nowy - lepszy i bezpieczniejszy.
Sir Tim Berners-Lee stworzył internet, jaki znamy. Teraz planuje stworzyć nowy - lepszy i bezpieczniejszy. flickr.com / Jonan Basterra / CC BY 2.0
Tim Berners-Lee nazywany jest twórcą internetu. To właśnie on stworzył HTML i pierwszą stronę WWW. Nie jest jednak zadowolony z kierunku, w jakim zmierza jego dzieło, więc zdecydował, że zwyczajnie wykreuje nowe.

Berners-Lee od dłuższego czasu ostrzega świat przed problemem centralizacji i monopolizacji sieci. Według ojca internetu dzisiejszy wirtualny świat kreują i kontrolują trzy serwisy-giganty: Facebook, Google i Twitter, których władza nad opinią publiczną z dnia na dzień jedynie się umacnia.

– Pomimo całego dobra, które osiągnęliśmy, sieć przekształciła się w silnik nierówności i podziału, kołysany przez potężne siły, które wykorzystują go do własnych celów – napisał w swoim ostatnim artykule na platformie medium.com.

Monopol informacji i brak prywatności
Ogromnym zagrożeniem, jakie dostrzega Berners-Lee, jest również handel danymi i bezpieczeństwo w sieci, a raczej jego brak. Postuluje więc, by zdecentralizować internet, a władzę oddać w ręce jego użytkowników.

I nawet wie, jak. Mężczyzna we współpracy z naukowcami MIT otwiera start-up Inrupt, którego celem będzie stworzenie platformy open source o nazwie Solid - „nowego internetu”, który przywróci równowagę sił.

– Sądzę, że dziś osiągnęliśmy krytyczny punkt zwrotny, a potężna zmiana na lepsze jest możliwa i konieczna – pisze Brytyjczyk.

Nowy internet
Solid opierałby się na manualnym wyborze każdego użytkownika dotyczącym tego, które informacje chce on o sobie udostępniać, a które woli zachować dla siebie. Ma to zapewnić komunikacja P2P, która wyklucza serwery pośredniczące w wymianie informacji. Dzięki temu danych nie będzie można przechwycić, a użytkowników szpiegować.

Tim Berners-Lee jest z wykształcenia fizykiem. Swoją pierwszą witrynę internetową stworzył 20 grudnia 1990 roku. Od samego początku jego ideą było wykreowanie wolnej i otwartej dla użytkowników sieci.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.