Twórca internetu robi nowy, bezpieczny internet. "Potężne siły wykorzystują sieć do własnych celów"

Sir Tim Berners-Lee stworzył internet, jaki znamy. Teraz planuje stworzyć nowy - lepszy i bezpieczniejszy.
Sir Tim Berners-Lee stworzył internet, jaki znamy. Teraz planuje stworzyć nowy - lepszy i bezpieczniejszy. flickr.com / Jonan Basterra / CC BY 2.0
Tim Berners-Lee nazywany jest twórcą internetu. To właśnie on stworzył HTML i pierwszą stronę WWW. Nie jest jednak zadowolony z kierunku, w jakim zmierza jego dzieło, więc zdecydował, że zwyczajnie wykreuje nowe.


Berners-Lee od dłuższego czasu ostrzega świat przed problemem centralizacji i monopolizacji sieci. Według ojca internetu dzisiejszy wirtualny świat kreują i kontrolują trzy serwisy-giganty: Facebook, Google i Twitter, których władza nad opinią publiczną z dnia na dzień jedynie się umacnia.

– Pomimo całego dobra, które osiągnęliśmy, sieć przekształciła się w silnik nierówności i podziału, kołysany przez potężne siły, które wykorzystują go do własnych celów – napisał w swoim ostatnim artykule na platformie medium.com.

Monopol informacji i brak prywatności
Ogromnym zagrożeniem, jakie dostrzega Berners-Lee, jest również handel danymi i bezpieczeństwo w sieci, a raczej jego brak. Postuluje więc, by zdecentralizować internet, a władzę oddać w ręce jego użytkowników.

I nawet wie, jak. Mężczyzna we współpracy z naukowcami MIT otwiera start-up Inrupt, którego celem będzie stworzenie platformy open source o nazwie Solid - „nowego internetu”, który przywróci równowagę sił.

– Sądzę, że dziś osiągnęliśmy krytyczny punkt zwrotny, a potężna zmiana na lepsze jest możliwa i konieczna – pisze Brytyjczyk.

Nowy internet
Solid opierałby się na manualnym wyborze każdego użytkownika dotyczącym tego, które informacje chce on o sobie udostępniać, a które woli zachować dla siebie. Ma to zapewnić komunikacja P2P, która wyklucza serwery pośredniczące w wymianie informacji. Dzięki temu danych nie będzie można przechwycić, a użytkowników szpiegować.

Tim Berners-Lee jest z wykształcenia fizykiem. Swoją pierwszą witrynę internetową stworzył 20 grudnia 1990 roku. Od samego początku jego ideą było wykreowanie wolnej i otwartej dla użytkowników sieci.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.