Nawet jak nie chcesz segregować śmieci, i tak będziesz musiał. Będą kary dla całego bloku

Jeśli któryś z sąsiadów nie będzie segregował śmieci, karę zapłacą wszyscy mieszkańcy bloku
Jeśli któryś z sąsiadów nie będzie segregował śmieci, karę zapłacą wszyscy mieszkańcy bloku fot. Paweł Piotrowski / Agencja Gazeta
Od przyszłego roku zniknie możliwość wyboru segregacji śmieci. Odpady trzeba będzie rozdzielać, bo w przeciwnym wypadku „oberwą” wszyscy sąsiedzi. Jeśli ktoś w bloku będzie wyrzucał odpady zmieszane, na mieszkańców budynku zostanie nałożona dotkliwa kara pieniężna.


Odpowiedzialność zbiorowa za niesegregowanie śmieci to jeden z pomysłów, który pojawił się w projekcie nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Niedługo trafi pod obrady rządu i już wzbudza protesty wśród gmin i mieszkańców, jak informuje „Rzeczpospolita”.

Dziś można jeszcze zdecydować się na wyrzucanie śmieci zmieszanych, za co płaci się dwukrotnie drożej. Z początkiem 2019 r. opłaty te mają wzrosnąć 4-krotnie, co ma zachęcić mieszkańców do segregowania. Z bloków mają również zniknąć zsypy.

Kary pieniężne dla wszystkich
To jednak nie koniec. Projekt przewiduje, że jeśli mieszkańcy nieruchomości zgłoszą deklarację o segregowaniu, firmy odbierające śmieci będą sprawdzać, czy rzeczywiście to robią. Jeśli w koszach zamiast posegregowanych znajdą odpady zmieszane, powiadomią o tym gminę, która nałoży na cały blok karę finansową.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.