Rosyjskie boty chcą skłócić społeczeństwo. Publikują agresywne wiadomości o szczepieniach

Rosyjskie boty i trolle publikują pro- i antyszczepionkowe treści na amerykańskim Twitterze, by podzielić opinię publiczną
Rosyjskie boty i trolle publikują pro- i antyszczepionkowe treści na amerykańskim Twitterze, by podzielić opinię publiczną 123rf.com
Rosyjskie trolle i boty tweetują o szczepieniach, bo chcą podzielić społeczeństwo – wynika z amerykańskich badań na temat rozsiewania w internecie fałszywych informacji o szczepionkach.


O swoich odkryciach na temat rosyjskich wpływów na amerykańską opinię publiczną opowiedział w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” prof. David A. Broniatowski z George Washington’s School of Engineering and Applied Science.

Agresywne tweety trolli
Amerykański naukowiec wykazał, że te same rosyjskie konta, które wcześniej zostały oskarżone o ingerencję w wybory w USA, publikują prowokujące treści pro- i antyszczepionkowe na Twitterze. Jak podkreśla badacz, tweety są pełne agresji i znacznie bardziej spolaryzowane niż u przeciętnego użytkownika.

Jaki jest cel tych działań? Według Broniatowskiego chodzi o podział amerykańskiego społeczeństwa.

– Amerykanie pozostawali dotąd raczej zgodni w kwestii bezpieczeństwa i skuteczności szczepień. Narażenie obu stron na spór w sprawie, co do której istniał konsensus, może podkopać publiczne zaufanie, prowadząc do niepewności oraz opóźnień w szczepieniach. Zwiększa to prawdopodobieństwo poważnej epidemii, co niesie ryzyko wielu zgonów – opowiada.


Nieetyczne praktyki
W wirtualnej rzeczywistości, boty mają ogromny wpływ na internetową opinię publiczną. Z tego powodu wykorzystywane są w nieetyczny sposób przez polityków, np. by zwiększyć swoje poparcie w sieci lub pognębić kontrkandydata na fotel prezydenta.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.