Kiedy, gdzie, z kim i za ile? Skarbówka wzywa nowożeńców i wypytuje o szczegóły wesel

Urzędy skarbowe w całej Polsce domagają się od nowożeńców rozliczeń finansowych wesel
Urzędy skarbowe w całej Polsce domagają się od nowożeńców rozliczeń finansowych wesel Foto: Pexels.com
Urzędnicy skarbówki nie odpuszczają nowożeńcom. Uruchomili kolejną falę wezwań do świeżo upieczonych małżonków. Pytają kiedy i gdzie odbyła się impreza weselna, kto filmował, kto grał i ile trzeba było zapłacić. W ten sposób zbierają dowody przeciw domom weselnym działającym w szarej strefie.


Fiskus prowadzi te działania mimo sporej krytyki, jaka na niego spadła po pierwszej akcji z inwigilowaniem nowożeńców. Robił tak na przykład urząd skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Na początku tego roku zaproszenia do złożenia wyjaśnień trafiły do wszystkich par, które brały ślub w tym mieście dwa lata wcześniej. 2016 roku. Urzędnicy fiskusa wystąpili o odpowiednie dane do miejscowego Urzędu Stanu Cywilnego i je uzyskali.

Okazało się, że robią tak również inne urzędy w kraju – w Zakopanem i kilku innych miejscach w Polsce sprawdzano po kilkaset par rocznie.

Po prostu uszczelniają podatki
Urzędnicy skarbówki potrafili też ściągać zdjęcia i filmy z Facebooka, by sprawdzić np. menu czy liczbę osób na weselu. Cała akcja – w tym obecna jej odsłona – jest skierowana przeciw działającym w szarej strefie domom weselnym. Cóż, niejedna para mając do wyboru legalny rachunek z podatkiem lub sporo tańsze rozliczenie pod stołem, wybiera to drugie rozwiązanie.

Eksperci przypominają, że zaproszenia od fiskusa lepiej nie lekceważyć i udać się do urzędu w celu złożenia wyjaśnień. Nie musimy przecież trzymać rachunków czy faktur za imprezę, która odbyła się już jakiś czas temu.

Adwokat Rafał Jabłoński z Kancelarii Adwokackiej w Ostrowcu Świętokrzyskim radzi, by stawić się na wezwanie urzędu. Przypomina jednak, że nowożeńcy są świadkami i mogą odmówić udzielenia informacji, które mogłyby narazić ich samych lub osoby dla nich najbliższe na odpowiedzialność karną, czy też karnoskarbową.

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, prowadzenie domu weselnego to trudny biznes, który wymaga pieniędzy i pomysłów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.