Kiedy, gdzie, z kim i za ile? Skarbówka wzywa nowożeńców i wypytuje o szczegóły wesel

Urzędy skarbowe w całej Polsce domagają się od nowożeńców rozliczeń finansowych wesel
Urzędy skarbowe w całej Polsce domagają się od nowożeńców rozliczeń finansowych wesel Foto: Pexels.com
Urzędnicy skarbówki nie odpuszczają nowożeńcom. Uruchomili kolejną falę wezwań do świeżo upieczonych małżonków. Pytają kiedy i gdzie odbyła się impreza weselna, kto filmował, kto grał i ile trzeba było zapłacić. W ten sposób zbierają dowody przeciw domom weselnym działającym w szarej strefie.

Fiskus prowadzi te działania mimo sporej krytyki, jaka na niego spadła po pierwszej akcji z inwigilowaniem nowożeńców. Robił tak na przykład urząd skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Na początku tego roku zaproszenia do złożenia wyjaśnień trafiły do wszystkich par, które brały ślub w tym mieście dwa lata wcześniej. 2016 roku. Urzędnicy fiskusa wystąpili o odpowiednie dane do miejscowego Urzędu Stanu Cywilnego i je uzyskali.

Okazało się, że robią tak również inne urzędy w kraju – w Zakopanem i kilku innych miejscach w Polsce sprawdzano po kilkaset par rocznie.

Po prostu uszczelniają podatki
Urzędnicy skarbówki potrafili też ściągać zdjęcia i filmy z Facebooka, by sprawdzić np. menu czy liczbę osób na weselu. Cała akcja – w tym obecna jej odsłona – jest skierowana przeciw działającym w szarej strefie domom weselnym. Cóż, niejedna para mając do wyboru legalny rachunek z podatkiem lub sporo tańsze rozliczenie pod stołem, wybiera to drugie rozwiązanie.

Eksperci przypominają, że zaproszenia od fiskusa lepiej nie lekceważyć i udać się do urzędu w celu złożenia wyjaśnień. Nie musimy przecież trzymać rachunków czy faktur za imprezę, która odbyła się już jakiś czas temu.

Adwokat Rafał Jabłoński z Kancelarii Adwokackiej w Ostrowcu Świętokrzyskim radzi, by stawić się na wezwanie urzędu. Przypomina jednak, że nowożeńcy są świadkami i mogą odmówić udzielenia informacji, które mogłyby narazić ich samych lub osoby dla nich najbliższe na odpowiedzialność karną, czy też karnoskarbową.

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, prowadzenie domu weselnego to trudny biznes, który wymaga pieniędzy i pomysłów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.