CBA na tropie Syrenki. 4,5 mln zł rozpłynęło się w powietrzu, 300 samochodów nie ma

Kilka testowych Syrenek to nie 100 czy 300 sztuk, jakie miały rocznie powstawać w Polsce
Kilka testowych Syrenek to nie 100 czy 300 sztuk, jakie miały rocznie powstawać w Polsce Foto: Facebook.com/AMZ-Kutno
Miała być odbudowa polskiego przemysłu motoryzacyjnego, wyszła klapa. Na dodatek nie wiadomo, gdzie podziało się 4,5 mln złotych dotacji, które miały iść na reaktywację kultowej polskiej Syrenki.

Centralne Biuro Antykorupcyjne wszczęło kontrolę w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Ta instytucja przyznała 4,5 mln zł dofinansowania dla projektu reaktywacji marki motoryzacyjnej Syrenka, donosi Dziennik.pl.

Jednym z projektów, który uzyskał dofinansowanie NCBiR, była "odbudowa polskiego przemysłu motoryzacyjnego poprzez reaktywację polskiej marki motoryzacyjnej". Chodzi o Syrenkę, która miała być następczynią legendarnej Syreny.

Firma AMZ-Kutno i Przemysłowy Instytut Motoryzacji z Warszawy w 2013 roku zawarły umowę, dzięki której konsorcjum miało zbudować pojazd i wdrożyć jego małoseryjną produkcję.

Plan był i nie ma
Koszt projektu miał wynieść 7,44 mln zł, konsorcjum dostało prawie 4,5 mln zł dofinansowania z funduszy europejskich. Za tę cenę miała zostać uruchomiona produkcja 300 Syrenek rocznie.

Same auta miały być hybrydowe, nowoczesne, z kompozytową karoserią. Do 2016 roku miały być gotowe 3 egzemplarze testowe.

Jeszcze w 2015 roku Ministerstwo Infrastruktury twierdziło, że produkcja w 2016 roku ruszy bez przeszkód, w pierwszym roku powstanie 50 aut, w kolejnym 100, następnie po 300 rocznie. I faktycznie na drogach pojawiły się auta testowe, jedno nawet rozbiło się w Warszawie.

Na wielu imprezach motoryzacyjnych i wyścigowych pojawiała się też sportowa wersja Syreny - Meluzyna R, ale to auto jest produkowane przez zupełnie inną firmę i z zagubionym projektem nie ma nic wspólnego.

Bo o Syrence słuch zaginął. CBA ma sprawdzić, co się dzieje z autami, których nie ma.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.