Google szykuje się do wyborów w Polsce. Tak podejrzysz, kto wygrywa w sieci

W Warszawie największym zainteresowaniem cieszy się kandydat Prawa i Sprawiedliwości, Patryk Jaki. Aż 60 proc. wyszukiwań związanych z kandydaturami dotyczy właśnie jego.
W Warszawie największym zainteresowaniem cieszy się kandydat Prawa i Sprawiedliwości, Patryk Jaki. Aż 60 proc. wyszukiwań związanych z kandydaturami dotyczy właśnie jego. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Do wyborów samorządowych zostało zaledwie dziesięć dni, więc menedżerowie wyszukiwarki postanowili uruchomić narzędzie, które pozwoli nam na bieżąco monitorować rozwój sytuacji. Specjalna podstrona w Google Trends pokazuje, jacy kandydaci i jakie partie polityczne cieszą się w danej chwili największym zainteresowaniem internautów.

Google Trends to w gruncie rzeczy esencja Google: usługa pozwala sprawdzić, czego internauci szukają w sieci oraz uporządkować te wyniki w zależności od rozmaitych kategorii. Można powiedzieć, że Alphabet – jak nazywa się dziś firma stojąca za wyszukiwarką – w ten sposób dzieli się z wszystkimi ułamkiem wiedzy, jaką tak skrzętnie o nas zbiera.

Przedwyborcza strona” w Google Trends pokazuje skalę zainteresowania Polaków rozmaitymi partiami politycznymi, kandydatami rywalizującymi o największe polskie miasta, czy wreszcie – kwestiami poruszanymi w przedwyborczych dyskusjach.

Wybory 2018: kogo szukamy w sieci?
Przykłady? Weźmy Warszawę: gdyby mierzyć skalą zainteresowania internautów, Patryk Jaki miałby wybory w kieszeni – aż 60 proc. zapytań związanych z kandydatami na prezydenta stolicy dotyczy Jakiego.

W licznym gronie chętnych na to stanowisko liczy się zaledwie pięć osób – poza Jakim to Rafał Trzaskowski (25 proc.), Marek Jakubiak (6), Andrzej Rozenek (5) i Jan Potocki (4).

Ale zainteresowanie nie przekłada się jeszcze na poparcie, więc nie ma co przesądzać o wyniku głosowania. Google Trends może nam jednak pokazać, jakie z kwestii poruszanych w kampanii budzą największe zaciekawienie – i zaglądając w wykresy można śmiało przyjąć, że w tej chwili są to szkoły, edukacja i nauczyciele.

Porównując wyniki z wynikami wyborów badacze będą mogli roztrząsać, na ile samo zainteresowanie internautów przekłada się potem na słupki poparcia. Czy działanie specjalnej podstrony Google Trends przysłuży się wyborom i w jaki sposób – tego się dopiero dowiemy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.