Fiskus i urząd celny biorą AliExpress na celownik. Już nie będzie tak tanio

Sortownia Poczty Polskiej w Lublinie. Tu powstanie specjalny, nowy oddział celny, dedykowany przesyłkom z Chin.
Sortownia Poczty Polskiej w Lublinie. Tu powstanie specjalny, nowy oddział celny, dedykowany przesyłkom z Chin. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
To ostatnie dni, kiedy kupowanie w chińskich sklepach internetowych będzie oznaczać wielkie oszczędności. Urzędnicy celni i podatkowi wkrótce zaczną skrupulatnie kontrolować przesyłki z Chin. Specjalnie w tym celu ma w Lublinie powstać nowy oddział celny.


5 milionów Polaków robi zakupy na AliExpress, a tylko w ciągu poprzedniego roku przyrost klientów wynosił 66 proc. – takie dane opublikowano na początku 2018 roku. Większość zakupionych produktów przekraczała polskie granice bez zła czy jakichkolwiek innych opłat poza wysyłką, przeciwko czemu od wielu miesięcy protestowali polscy sprzedawcy i dystrybutorzy.

Zakupy z Chin będą droższe przez podatki
Ich skargi na mało uczciwą konkurencję z Dalekiego Wschodu przyniosły w końcu efekt. Obietnice resortu finansów sprzed pół roku przybrały postać znowelizowanego rozporządzenia w sprawie urzędów celno-skarbowych i podległych im oddziałów celnych, gdzie dokonuje się czynności przewidzianych przepisami prawa celnego. Powołuje ono do życia wspomniany wyżej oddział celny w Lublinie.

Nowelizacja powstała w błyskawicznym tempie – 20 września trafiła do międzyresortowych konsultacji, została podpisana 16 października, lada chwila będzie opublikowana w Dzienniku Ustaw, a nowy oddział celny (czwarty w Polsce) może ruszyć nawet już w listopadzie.


Dla polskich handlowców największym problemem są drobni handlarze, którzy ściągają taniej towar z AliExpress, żeby odsprzedać go w Polsce z dodatkowym zyskiem.

– W segmentach takich jak laptopy, smartfony, telewizory, droższe komponenty, czyli bardzo ważnych z naszego punktu widzenia, istnieją liczne podmioty, które sprzedają naprawdę znaczące ilości towaru, a jednocześnie nie są klientami ani producentów, ani dystrybutorów tych produktów – tłumaczył „Rzeczpospolitej” prezes firmy Komputronik, Wojciech Buczkowski.

– Powinny być stworzone skuteczne mechanizmy poboru podatku od towarów i usług, a także cła, od sprzedaży internetowej spoza UE – sekunduje mu Patrycja Sass-Staniszewska z Izby Gospodarki Elektronicznej. W tym kierunku ruszyło – i to z impetem – ministerstwo finansów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.