Apple i Samsung pozwane na miliony euro. Chodzi o celowe spowalnianie telefonów

Telefon działa wolniej po aktualizacji? Włosi twierdzą, że to spisek producentów smartfonów.
Telefon działa wolniej po aktualizacji? Włosi twierdzą, że to spisek producentów smartfonów. flickr.com / greyloch / CC BY-SA 2.0
Telefon po najnowszej aktualizacji działa wolniej? To może być celowy spisek producentów telefonów. Do takich wniosków doszli włoscy śledczy, którzy zbadali sprawę telefonów firm Apple oraz Samsung. Teraz pozywają obu producentów na miliony euro.


Śledztwo trwało od stycznia - donosi The Guardian, a zapoczątkowały je oskarżenia użytkowników smartfonów, którzy twierdzili, że obaj producenci próbują zachęcić swoich klientów do zakupu nowych telefonów poprzez aktualizacje systemów operacyjnych na starszych urządzeniach (co spowalniało ich działanie).

Aktualizacje, które "zamulają" telefon
Chodzi o aktualizacje w telefonach Galaxy Note 4 oraz iPhone 6. Ich właściciele zainstalowali w swoich smartfonach wersje systemów operacyjnych przeznaczonych na nowsze modele - Galaxy Note 7 oraz iPhone 7, co doprowadzało do ogromnego spowolnienia urządzeń.

Za „nieuczciwe praktyki handlowe”, które wywoływały w starszych smartfonach poważne awarie i znacznie obniżyły ich wydajność, Samsung ma zapłacić 5 mln euro, a Apple 10 mln euro.

Firma z jabłuszkiem dostała wyższą grzywnę, ponieważ dodatkowo nie udzieliła swoim klientom jasnych informacji na temat najistotniejszych właściwości baterii litowych, w tym czasu żywotności baterii, sposobu ich konserwacji oraz wymiany.

Pozwy zbiorowe dla Apple
Samsung czuje się niesłusznie oskarżony i zamierza odwołać się od decyzji włoskich śledczych. Nasza redakcja otrzymała od biura prasowego firmy komentarz całej sytuacji.

– Satysfakcja konsumentów jest dla nas najważniejsza i zawsze staramy się zapewnić najlepsze wrażenia z użytkowania naszych urządzeń. Firma Samsung nie udostępniła żadnej aktualizacji systemu, która obniżałaby wydajność Galaxy Note 4. Jesteśmy zawiedzeni decyzją Włoskiego Urzędu ds. Konkurencji i podejmiemy niezbędne kroki, by się od niej odwołać – utrzymuje Biuro prasowe Samsung Electronics.


Jednak producenci iPhone’ów nie są tacy niewinni. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, przyznali się do intencjonalnego spowalniania starszych modeli swoich smartfonów. Od grudnia zeszłego roku na firmę spada grad zbiorowych pozwów sądowych ze strony niezadowolonych klientów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł