Strajku już nie ma, ale spór trwa. Można przestać bać się latania LOT-em?

Koniec strajku w LOT
Koniec strajku w LOT Fot. Kamil Gozdan / Agencja Gazeta
W ostatnich tygodniach pasażerowie dość często wyrażali obawy co do podróżowania samolotami polskiego przewoźnika. Powodem był strajk personelu, częste zmiany załóg i ich zmęczenie. W środku nocy negocjatorzy osiągnęli porozumienie: strajk zakończony.

W jego osiągnięciu nie pomógł prezes LOT, Rafał Milczarski. Po serii niefortunnych, często wręcz ocierających się o kabaret wypowiedzi, szef firmy został wyłączony z negocjacji. Wsławił się choćby oskarżeniem Moniki Żelazik (szefowej jednego z LOT-owskich związków i jednej z przywódczyń strajku) o kupowanie broni i terroryzm.
Zarząd LOT wspomagali w negocjacjach inni menedżerowie państwowych spółek (np. Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju) i członkowie Rady Nadzorczej LOT. W nocy ze środy na czwartek udało się wypracować porozumienie.

W jego efekcie strajk pracowników LOT-u zostaje zakończony. Monika Żelazik i 67 osób, które za udział w strajku Milczarski dyscyplinarnie wyrzucił, wracają do pracy. Nagana dla szefa Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych PLL LOT Adama Rzeszota zostaje cofnięta, podobnie jak żądania rekompensat za odwołane loty.

Jednocześnie zdecydowano, że 7 listopada rozpoczną się rozmowy na temat nowego regulaminu płac w spółce. Protestujący chcieli przywrócenia sposobu nagradzania z 2010 roku – wtedy zgodzili się na obniżenie pensji, by pomóc ratować firmę. Kryzys minął, kryzysowe wynagrodzenia zostały. Mimo porozumienia, związkowcy mają się na baczności.


– Zakończono strajk, ale spór zbiorowy z pracodawcą trwa - powiedziała po spotkaniu wiceprzewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego Agnieszka Szelągowska, cytowana przez RMF24.pl.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.