Z Facebooka wykradziono też prywatne wiadomości. Hulały po internecie, 10 centów za sztukę

Wyciek informacji z Facebooka dotyczył też prywatnych wiadomości użytkowników - ustaliło BBC
Wyciek informacji z Facebooka dotyczył też prywatnych wiadomości użytkowników - ustaliło BBC Radosław Jóźwiak / Agencja Gazeta
Ostatni, wrześniowy wyciek danych z Facebooka miał zagrozić 30 mln kont. Teraz okazuje się, że hakerzy dobrali się również do prywatnych konwersacji użytkowników. Można je było kupić przez internet – tylko 10 centów za sztukę.


W rozmowie z rosyjskim oddziałem BBC hakerzy przechwalali się, że dzięki ostatniemu przejęciu udało im się wejść w posiadanie wiadomości z zawrotnej liczby 120 mln kont. Eksperci ocenili jednak, że liczba ta jest mocno naciągana. Według ich szacunków rzeczywista skala kradzieży dotyczy ok. 81 tys. użytkowników Facebooka.

Tak czy owak, sprawa wygląda na poważną. Hakerzy wystawiali dane internautów na sprzedaż, licząc sobie zaledwie 10 centów od konta pojedynczego użytkownika.

Wśród najbardziej poszkodowanych znaleźli się Rosjanie i Ukraińcy, wiele kont zostało również zhakowanych w USA i Wielkiej Brytanii. BBC potwierdziło u kilku użytkowników wyciek takich informacji jak zdjęcia z wakacji, wspomnienia z koncertu Depeche Mode czy narzekania na zięcia.

Guy Rosen, jeden z przedstawicieli Facebooka, powiedział BBC, że serwis kontaktował się już z dostawcami przeglądarek internetowych. Zostały one poinformowane o złośliwych rozszerzeniach, dzięki którym hakerzy mogli pozyskiwać dane. Facebook zaalarmował też organy ścigania i lokalne władze w celu usunięcia witryny, na której proponowano sprzedaż danych pochodzących z kont użytkowników.


Wyciekają też dane Polaków
Od pewnego czasu Facebook notorycznie ma problemy z hakerami, którzy co i rusz wynoszą prywatne dane użytkowników serwisu na zewnątrz. Najgłośniejsza sprawa dotyczyła afery z Cambridge Analytica. Firma wykorzystywała informacje o użytkownikach Facebooka do analizowania ich osobowości i wpływania na masowe zachowania wyborców. CA mogła pozyskać dane 2,7 mln osób z Unii Europejskiej, w tym ponad 57 tysięcy z Polski.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.