Samorządowcy są przerażeni cenami prądu. Boją się, że zabraknie światła na ulicach

Polskie miasta mogą wyłączać oświetlenie uliczne z powodu wysokich cen prądu w 2019 roku
Polskie miasta mogą wyłączać oświetlenie uliczne z powodu wysokich cen prądu w 2019 roku Mieczysław Michalak/Agencja Gazeta
Wysokie ceny za dostawę energii elektrycznej, które czekają nas w przyszłym roku, będą utrapieniem nie tylko dla zwykłego Kowalskiego. Przedstawiciele samorządu już teraz głowią się, jak znaleźć w budżecie dodatkowe pieniądze. I grożą, że wizja wygaszania całych ulic nie jest wcale abstrakcją.


To, w jak trudnym położeniu znalazły się dzisiaj samorządy, bardzo dobrze pokazuje przykład Koszalina. Tomasz Czuczak, sekretarz miasta, opowiadał, że podwyżki sięgnęły tam aż 70 proc.

– W tym roku na energię wydamy niecałe 7 mln zł, podczas gdy najlepsza oferta złożona na rok przyszły to ponad 12 mln zł. Właśnie zastanawiamy się, gdzie znaleźć brakujące pieniądze – wyjaśniał cytowany przez forsal.pl.

Trudna sytuacja samorządów
Odpowiedzi jest kilka. Uczestnicy posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zauważyli, że część zdesperowanych gmin może zdecydować się na odcinanie niektórych dróg od oświetlenia. W górę mogą pójść także ceny transportu publicznego – szczególnie w miejscowościach, w których dużą rolę odgrywają tramwaje czy trolejbusy. Tramwaje Warszawskie już zapowiedziały, że muszą znaleźć dodatkowe 15 mln złotych.


Dużo trudniejsza sytuacja jest jednak ze służbą zdrowia, a ona również bardzo odczuje podwyżki cen energii elektrycznej. Urządzenia takie jak tomografy czy rezonanse muszą być włączone przez cały czas, a próby wprowadzenia oszczędności mogą odbić się na zdrowiu lub nawet życiu pacjentów. Samorządowcy szacują, że w szpitalach podwyżki sięgną nawet 80 proc.


Ceny prądu
W 2018 roku ceny prądu biją rekordy. W trzecim kwartale 2018 roku cena energii w kontraktach terminowych sięgnęła 350 zł za megawatogodzinę. W porównaniu do ubiegłego roku, wzrost jest był niemal dwukrotny.

A będzie jeszcze gorzej, bo po 2020 roku polskie hurtowe ceny energii i taryfy dla wszystkich grup odbiorców będą najwyższe w całej Unii Europejskiej. Polskie hurtowe ceny energii i taryfy dla wszystkich grup odbiorców będą najwyższe w całej Unii Europejskiej.


Rząd ma jednak zamiar chronić przed tymi podwyżkami gospodarstwa domowe. Ministerstwo Energii zastanawia się nad możliwością ulg podatkowych dla obywateli i dorzuceniem pieniędzy przedsiębiorstwom z branż energochłonnych. Ulga może dać nawet 20 zł miesięcznie, czyli 240 zł rocznie., co pokryłoby realny wzrost cen energii w przyszłym roku.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.