Samorządowcy są przerażeni cenami prądu. Boją się, że zabraknie światła na ulicach

Polskie miasta mogą wyłączać oświetlenie uliczne z powodu wysokich cen prądu w 2019 roku
Polskie miasta mogą wyłączać oświetlenie uliczne z powodu wysokich cen prądu w 2019 roku Mieczysław Michalak/Agencja Gazeta
Wysokie ceny za dostawę energii elektrycznej, które czekają nas w przyszłym roku, będą utrapieniem nie tylko dla zwykłego Kowalskiego. Przedstawiciele samorządu już teraz głowią się, jak znaleźć w budżecie dodatkowe pieniądze. I grożą, że wizja wygaszania całych ulic nie jest wcale abstrakcją.

To, w jak trudnym położeniu znalazły się dzisiaj samorządy, bardzo dobrze pokazuje przykład Koszalina. Tomasz Czuczak, sekretarz miasta, opowiadał, że podwyżki sięgnęły tam aż 70 proc.

– W tym roku na energię wydamy niecałe 7 mln zł, podczas gdy najlepsza oferta złożona na rok przyszły to ponad 12 mln zł. Właśnie zastanawiamy się, gdzie znaleźć brakujące pieniądze – wyjaśniał cytowany przez forsal.pl.

Trudna sytuacja samorządów
Odpowiedzi jest kilka. Uczestnicy posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zauważyli, że część zdesperowanych gmin może zdecydować się na odcinanie niektórych dróg od oświetlenia. W górę mogą pójść także ceny transportu publicznego – szczególnie w miejscowościach, w których dużą rolę odgrywają tramwaje czy trolejbusy. Tramwaje Warszawskie już zapowiedziały, że muszą znaleźć dodatkowe 15 mln złotych.

Dużo trudniejsza sytuacja jest jednak ze służbą zdrowia, a ona również bardzo odczuje podwyżki cen energii elektrycznej. Urządzenia takie jak tomografy czy rezonanse muszą być włączone przez cały czas, a próby wprowadzenia oszczędności mogą odbić się na zdrowiu lub nawet życiu pacjentów. Samorządowcy szacują, że w szpitalach podwyżki sięgną nawet 80 proc.

Ceny prądu
W 2018 roku ceny prądu biją rekordy. W trzecim kwartale 2018 roku cena energii w kontraktach terminowych sięgnęła 350 zł za megawatogodzinę. W porównaniu do ubiegłego roku, wzrost jest był niemal dwukrotny.

A będzie jeszcze gorzej, bo po 2020 roku polskie hurtowe ceny energii i taryfy dla wszystkich grup odbiorców będą najwyższe w całej Unii Europejskiej. Polskie hurtowe ceny energii i taryfy dla wszystkich grup odbiorców będą najwyższe w całej Unii Europejskiej.


Rząd ma jednak zamiar chronić przed tymi podwyżkami gospodarstwa domowe. Ministerstwo Energii zastanawia się nad możliwością ulg podatkowych dla obywateli i dorzuceniem pieniędzy przedsiębiorstwom z branż energochłonnych. Ulga może dać nawet 20 zł miesięcznie, czyli 240 zł rocznie., co pokryłoby realny wzrost cen energii w przyszłym roku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.