Spekulanci podnoszą ceny prądu? Urząd węszy spisek i chce wyjaśnień

Ceny prądu rosną jak szalone. Jest podejrzenie, że stoją za tym spekulanci
Ceny prądu rosną jak szalone. Jest podejrzenie, że stoją za tym spekulanci Marcin Kucewicz / Agencja Gazeta
Ceny prądu są tak wysokie, że analitycy węszą spisek. Świadczyć o tym mają podejrzane transakcje na rynku terminowym Towarowej Giełdy Energii. Urząd Regulacji Energetyki w przyszłym tygodniu ogłosi, czy otworzy postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy doszło do podejrzanych wzrostów notowań kontraktów na energię elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii. Jeśli chodzi o trzeci kwartał, cena energii w kontraktach terminowych sięgnęła 350 zł za megawatogodzinę. W porównaniu do ubiegłego roku, wzrost jest więc niemal dwukrotny.

Postępowanie wyjaśniające URE
Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” zapowiedział, że planuje zbadać sprawę. Choć państwowe spółki energetyczne zapewniają, że skok cen jest konsekwencją drożejących uprawnień do emisji dwutlenku węgla i wyższej ceny za węgiel, to istnieją podejrzenia, że mogło dojść do spekulacji.

– To niepokojące, gdy ktoś sprzedaje pewną pulę energii po niskiej cenie, a następnie ten sam podmiot lub podmioty powiązane odkupują ją nawet czterokrotnie drożej. Jeśli takie podbijanie indeksu dotyczy kilku megawatogodzin, to trudno uwierzyć w twierdzenia, że powodem wzrostu jest rosnąca cena praw do emisji CO2 czy drożejący węgiel – tłumaczy Maciej Bando w rozmowie z dziennikiem.


Prezes URE zlecił podmiotom handlującym energią na giełdzie analizę sytuacji. Jeśli na podstawie ich raportów uzna, że rzeczywiście doszło do spekulacji, zapowiada wszczęcie postępowania wyjaśniającego. Może to się wiązać z karami finansowymi dla koncernów energetycznych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.