Oczywiście, teraz to już na pewno. Za rok Mieszkanie Plus ma być potęgą

Otwarcie słynnego osiedla w Jarocinie, zbudowanego w ramach programu Mieszkanie Plus. Na razie powstają wyłącznie lokale budowane w ramach "komercyjnej" części rządowego projektu.
Otwarcie słynnego osiedla w Jarocinie, zbudowanego w ramach programu Mieszkanie Plus. Na razie powstają wyłącznie lokale budowane w ramach "komercyjnej" części rządowego projektu. Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta
Za rok w przygotowaniu lub budowie będzie 100 tysięcy lokali, tak jak obiecał premier Mateusz Morawiecki – mówił podczas wtorkowej konferencji wiceminister inwestycji i rozwoju, Artur Soboń. Rząd twierdzi, że etap wprowadzania koniecznych przepisów dobiega końca, teraz realizacja programu ma nabrać impetu.

Deklaracja wiceministra padła przy okazji prezentacji nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, który miałby stanowić bank ziemi pod rządowe osiedla z tanimi mieszkaniami na wynajem. Według Sobonia to finał zmian legislacyjnych potrzebnych dla realizacji programu.

W KZN miały się znaleźć niewykorzystane działki państwowych firm i agencji, jak choćby często wspominane w tym kontekście grunty należące do PKP czy Agencji Mienia Wojskowego.

Ani tanie, ani ich dużo
Nie jest tajemnicą, że firmy i instytucje nie spieszyły się jednak z udziałem w programie. W ciągu ostatnich dwóch lat nie postawiono ani jednego mieszkania na takich działkach. Dotychczasowe inwestycje są realizowane w ramach „komercyjnej” części programu, w oparciu o stawki rynkowe oraz pieniądze deweloperów i gmin.

W efekcie jednak mieszkania z programu nie są ani tanie („rzeczywiste stawki są kilkukrotnie wyższe od obiecywanych” – jak wytyka „Gazeta Wyborcza”), ani też ich ilość nie odpowiada zapowiedziom strony rządowej. Nowelizacja ustawy o KZN ma sprawić, że oddające działki firmy i instytucje będą spłacane zgodnie z rynkową wyceną. Znosi też regulowane stawki za wynajem.


Nowy start nieco za późno
Nowelizacja ustawy o KZN – po szeregu innych ustaw, ze specustawą mieszkaniową na czele – to już ostatni z aktów prawnych, dzięki którym Mieszkanie Plus ma zaliczyć „nowy start”. Do obecnych przepisów dojdą jeszcze te o Firmach Inwestujących w Najem Nieruchomości, czyli gwarantujące preferencyjną stawkę podatkową inwestującym w najem firmom.

– Ceny materiałów idą w górę, brakuje 100 tys. rąk do pracy, więc „mieszkania plus” nie będą tak tanie, jak się dwa lata temu wydawało – komentuje na łamach „GW” dr Łukasz Bernatowicz, ekspert Business Centre Club. – Jedynie potencjalny kryzys mógłby napędzić państwu potencjalnych współpracowników – dodaje.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.