Ich przekąski chrupie pół Polski. Bakalland właśnie został wystawiony na sprzedaż

Fundusz Innova Capital wystawił na sprzedaż firmę Bakalland, której jest większościowym udziałowcem
Fundusz Innova Capital wystawił na sprzedaż firmę Bakalland, której jest większościowym udziałowcem mat. pras.
Ta firma była i jest symbolem wielkiego sukcesu – powstała na początku lat 90. jako przedsięwzięcie trzech studentów. Dziś Bakalland jest potęgą w swojej branży – paczkowanych bakalii i przekąsek. Firma właśnie trafiła na sprzedaż, można ją mieć za 400 – 500 mln złotych.

To spora suma i analitycy spodziewają się, że wyłożeniem takiej kwoty mogą być zainteresowane takie firmy, jak PepsiCo i koncern McCormick, który w Polsce ma już przyprawy Kamis – pisze Puls Biznesu.

Akcje Bakallandu wystawia na sprzedaż jego główny akcjonariusz, czyli fundusz Inova Capital. Ma on ponad 60 proc. aktywów firmy. Jeszcze niedawno wydawało się, że Bakalland będzie dokonywał kolejnych przejęć – przedsiębiorstwo znane jest z tego, że rosło szybko m.in. dzięki akwizycjom firm ze swojej branży.

Sukces Bakallandu
Problem w tym, że obecnie nie ma już kogo przejmować, więc możliwości szybkiego wzrostu powoli się kończą. To dobry moment na wyjście z inwestycji i sprzedanie akcji komuś, kto będzie na firmie zarabiał przez wiele lat.

A Inova Capital zrobił na Bakallandzie świetny interes. W 2014 roku kupił akcje firmy (dokładnie 61,6 proc.) za ok. 100 mln zł, dziś jej wartość (w całości) sięga nawet pół miliarda złotych.

Jednym z trójki założycieli Bakallandu jest Marian Owerko, znany również z polskiej edycji programu "Dragon's Den". Obecnie prezesem firmy jest Marek Moczulski, sprawuje tę funkcję od 2014 roku. Owerko jest przewodniczącym rady nadzorczej.

Proces sprzedaży dopiero się rozpoczyna, więc o potencjalnych nabywcach wiadomo niewiele. Oferta jest całkiem atrakcyjna i można spodziewać się przynajmniej kilku miesięcy negocjacji z oferentami.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.