Były wiceprezes Elektrimu podejrzany o wyłudzenie 331 mln zł ze SKOK-u. "To kompletny absurd"

Jan R., znany inwestor i były wiceprezes Elektrimu, został oskarżony o udział w gangu, wyłudzanie kredytów w SKOK Wołomin i pranie brudnych pieniędzy.
Jan R., znany inwestor i były wiceprezes Elektrimu, został oskarżony o udział w gangu, wyłudzanie kredytów w SKOK Wołomin i pranie brudnych pieniędzy. fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
Jan R., znany inwestor i były wiceprezes Elektrimu usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która wyłudzała ze SKOK Wołomin kredyty i prała brudne pieniądze – informuje „Puls Biznesu”.

Przewinienia Jana R.
Biznesmenowi Janowi R. Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wielkopolskim przedstawiła zarzut udziału w gangu działającym w SKOK Wołomin, 295 zarzutów wyłudzenia mienia na ponad 331 mln zł oraz 28 zarzutów tzw. prania brudnych pieniędzy o łącznej wartości 58 mln zł w ramach działalności grupy przestępczej.

Były wiceprezes giełdowej przed kilku laty spółki Elektrim ostatni rok spędził w areszcie, zaś obecnie przebywa pod nadzorem policji. Zastosowano wobec niego również środki zapobiegawcze takie jak poręczenie majątkowe w kwocie 500 tys. zł oraz zakaz opuszczania kraju.

Znany inwestor odpiera zarzuty
Jak podaje dziennik, sam Jan R. uważa zarzut wyłudzenia 295 kredytów za „kompletny absurd”.

– Oparte to jest na pomówieniach osób, które poszły na współpracę z prokuraturą w trybie art. 60 kodeksu karnego, licząc na nadzwyczajne złagodzenie kary. Taką osobą okazał się m.in. mój były znajomy, jak się okazało, jeden z głównych "naganiaczy" dostarczających do SKOK Wołomin tzw. słupów na potrzeby wyłudzeń kredytów – tłumaczy w rozmowie z „PB”.


Dodaje, że jego znajomy „naopowiadał śledczym niestworzone rzeczy”, przez co wyszedł na wolność po niecałych trzech miesiącach i teraz może cieszyć się pieniędzmi „zarobionymi” dzięki SKOK Wołomin.

SKOK-i w Polsce
Społeczne Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK) nie cieszą się dziś pozytywną opinią. Wiele z nich zawiesiło działalność z powodu niewypłacalności, a były minister finansów Mateusz Szczurek, na podstawie audytu w pięciu największych SKOK-ach, porównał ich działalność do piramid finansowych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.