To nie będą tanie święta. Tyle Polacy chcą wydać w tym roku na Boże Narodzenie

Polacy na święta zamierzają wydać średnio 719 złotych. To niemal taka sama kwota jak z ostatnich dwóch lat.
Polacy na święta zamierzają wydać średnio 719 złotych. To niemal taka sama kwota jak z ostatnich dwóch lat. Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta
Na zorganizowanie bożonarodzeniowych świąt Polacy planują przeznaczyć średnio 719 zł – wynika z najnowszego badania Barometr Providenta. To niemal identyczna kwota do tej z zeszłego roku (721 zł) i sprzed dwóch lat (722 zł).

Najwięcej na święta zamierzają wydać osoby w wieku 40-59 lat. Na ten cel chcą przeznaczyć średnio 812 zł. Najmniej planują wydać seniorzy - średnio 554 zł, podczas gdy osoby młode w wieku 15-24 lat deklarują, że wygospodarują na święta 622 zł.

Ile na święta wydadzą bogaci i biedni?
Część osób zamożnych, która oszczędza, chce wydać nie więcej niż 1 tys. zł, natomiast osoby dobrze zarabiające, ale nie odkładające pieniędzy, zamierzają przekroczyć tę kwotę. To głównie osoby młode, pracujące, bezdzietne lub z gospodarstw jedno- czy dwuosobowych.

10 proc. respondentów deklarująca niskie zarobki z wydatkami świątecznymi zamierza zamknąć się w kwocie 400 zł. Odsetek osób, które nie mogą sobie pozwolić nawet na podstawowe tradycyjne wydatki, spadł w porównaniu z zeszłym rokiem o 5 pkt. procentowych i obecnie obejmuje 10 proc. ankietowanych.

Polowanie na przedświąteczne zniżki
Świąteczne zakupy 70 proc. Polaków traktuje racjonalnie i nie zamierza wydawać pieniędzy ponad stan. Jednak 47 proc. ankietowanych planuje uszczuplić w tym celu swoje oszczędności. Pożyczkę na bożonarodzeniowe zakupy planuje wziąć 7 proc. rodaków.


Aby uniknąć przedświątecznej drożyzny, którą co roku straszą media, zakupy najlepiej zrobić… tuż przed świętami. Jak wyjaśniał INNPoland.pl Zbigniew Kmieć, ekspert Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, większość dużych sklepów oferuje spore promocje na artykuły spożywcze kilka dni przed Bożym Narodzeniem, bo "nikt nie chce zostać z towarem".
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.