To nie będą tanie święta. Tyle Polacy chcą wydać w tym roku na Boże Narodzenie

Polacy na święta zamierzają wydać średnio 719 złotych. To niemal taka sama kwota jak z ostatnich dwóch lat.
Polacy na święta zamierzają wydać średnio 719 złotych. To niemal taka sama kwota jak z ostatnich dwóch lat. Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta
Na zorganizowanie bożonarodzeniowych świąt Polacy planują przeznaczyć średnio 719 zł – wynika z najnowszego badania Barometr Providenta. To niemal identyczna kwota do tej z zeszłego roku (721 zł) i sprzed dwóch lat (722 zł).


Najwięcej na święta zamierzają wydać osoby w wieku 40-59 lat. Na ten cel chcą przeznaczyć średnio 812 zł. Najmniej planują wydać seniorzy - średnio 554 zł, podczas gdy osoby młode w wieku 15-24 lat deklarują, że wygospodarują na święta 622 zł.

Ile na święta wydadzą bogaci i biedni?
Część osób zamożnych, która oszczędza, chce wydać nie więcej niż 1 tys. zł, natomiast osoby dobrze zarabiające, ale nie odkładające pieniędzy, zamierzają przekroczyć tę kwotę. To głównie osoby młode, pracujące, bezdzietne lub z gospodarstw jedno- czy dwuosobowych.

10 proc. respondentów deklarująca niskie zarobki z wydatkami świątecznymi zamierza zamknąć się w kwocie 400 zł. Odsetek osób, które nie mogą sobie pozwolić nawet na podstawowe tradycyjne wydatki, spadł w porównaniu z zeszłym rokiem o 5 pkt. procentowych i obecnie obejmuje 10 proc. ankietowanych.


Polowanie na przedświąteczne zniżki
Świąteczne zakupy 70 proc. Polaków traktuje racjonalnie i nie zamierza wydawać pieniędzy ponad stan. Jednak 47 proc. ankietowanych planuje uszczuplić w tym celu swoje oszczędności. Pożyczkę na bożonarodzeniowe zakupy planuje wziąć 7 proc. rodaków.

Aby uniknąć przedświątecznej drożyzny, którą co roku straszą media, zakupy najlepiej zrobić… tuż przed świętami. Jak wyjaśniał INNPoland.pl Zbigniew Kmieć, ekspert Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, większość dużych sklepów oferuje spore promocje na artykuły spożywcze kilka dni przed Bożym Narodzeniem, bo "nikt nie chce zostać z towarem".
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę