Poważne ostrzeżenie dla dziesięciu polskich miast. Ich przyszłość jest zagrożona

Białystok to jedno z miast, które NIK wyszczególniło w swoim raporcie.
Białystok to jedno z miast, które NIK wyszczególniło w swoim raporcie. Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Białystok, Biała Podlaska, Chełm, Łódź, Łomża, Siemianowice Śląskie, Tarnobrzeg, Wałbrzych, Zgierz, Żory - przyszłość tych miast jest zagrożona. Najwyższa Izba Kontroli prześwietliła je pod kątem zmian gospodarczych i alarmuje, że negatywne zmiany mogą pojawić się tam na nowo.

NIK właśnie opublikował raport pt. „Rozwiązywanie problemów społeczno-ekonomicznych mieszkańców miast istotnie dotkniętych skutkami zmian gospodarczych”, w którym skontrolował i poddał ocenie zmiany zachodzące w dziesięciu miastach najdotkliwiej odczuwających zmiany gospodarcze.

Przyczyny zmian gospodarczych
Restrukturyzacja przemysłu po 1989 r., która doprowadziła do upadku licznych zakładów pracy, reforma administracyjna, w wyniku której wiele miast utraciło status stolicy województwa oraz ogólnoświatowy kryzys gospodarczy w latach 2008-2009, negatywnie odbił się na rozwoju gospodarczym takich miast jak: Białystok, Biała Podlaska, Chełm, Łódź, Łomża, Siemianowice Śląskie, Tarnobrzeg, Wałbrzych, Zgierz oraz Żory.

W swoim raporcie NIK poddał te miasta analizie w czterech obszarach: pomocy na rynku pracy, pomocy społecznej, zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych oraz zapewnieniu opieki dzieciom w wieku do lat 3 i w wieku przedszkolnym. Kontroli poddano lata 2013-2016.


Problem miast
Z danych wynika, że w każdej z tych miejscowości powtarzał się następujący schemat: upadek dominującego lokalnie przemysłu lub utrata statusu stolicy wojewódzkiej, wzrost bezrobocia i odpływ ludności. Tylko w trzech miastach - Białymstoku, Łomży i Żorach - nastąpił w ostatnich latach nieznaczny przyrost liczby mieszkańców.

We wszystkich miastach wdrożono różnorakie programy naprawcze, jednak były to mechanizmy stosowane w całej Polsce. Tymczasem te konkretne miejscowości potrzebują oryginalnych i zindywidualizowanych rozwiązań systemowych, aby nastąpił w nich pozytywny przełom.

Problemy mogą wrócić
– Zaniechanie takich działań rodzi zagrożenie, że w przypadku odwrócenia koniunktury gospodarczej i ponownego wystąpienia negatywnych zjawisk na rynku pracy i wzrostu zapotrzebowania na pomoc społeczną, w miastach tych problemy społeczno-ekonomiczne pojawią się na nowo, tym razem ze zwiększoną intensywnością – ostrzegają autorzy raportu.

W zeszłym roku podobny raport opublikowała Polska Akademia Nauk. Na liście miast, którym grozi zapaść i marginalizacja, znalazło się wtedy 255 średnich miejscowości.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.