Danie z gęsi to patriotyczna tradycja na 11 listopada. Tymczasem polską gęsinę jedzą głównie Niemcy

Polska gęsina w większości trafia na eksport. 90 proc. mięsa wywożonego za granicę spożywają Niemcy.
Polska gęsina w większości trafia na eksport. 90 proc. mięsa wywożonego za granicę spożywają Niemcy. Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta
Polska gęsina jest uwielbiana na zagranicznych rynkach - eksportujemy jej 23 tys. ton rocznie w całej Europie. Najchętniej jedzą ją Niemcy, którzy pochłaniają 90 proc. wysyłanego za granicę mięsa. Polacy nie jedzą go tak chętnie, choć z roku na rok się to zmienia. Tymczasem nie wszyscy wiedzą, że gęsina jest tradycyjnym, staropolskim daniem serwowanym 11 listopada.

Polska gęsina na europejskich stołach
Polskie gęsi nazywane są owsianymi, a to z powodu owsa, którym są karmione w ostatnich tygodniach życia, co nadaje ich mięsu wyjątkowego smaku i aromatu. Drób z Polski szczególnie upodobali sobie Niemcy, do których wędruje 90 proc. produkcji rodzimej gęsi, lecz zasmakowali w niej również Czesi i Francuzi.

Natomiast Polacy gęsiny za bardzo nie jadają. Cytowany przez portal wp.pl Andrzej Klonecki, prezes Fundacji Hodowców Polskiej Gęsi Białej tłumaczy, że głównym powodem jest przede wszystkim jej wysoka cena. Co więcej, wielu Polaków sądzi, że mięso gęsi jest tłuste i niesmaczne.

Polacy przekonują się do gęsi
– Na szczęście rośnie u nas grupa tzw. klasy średniej, coraz więcej ludzi stać na kupowanie i jedzenie gęsi. Bo Polska się wzbogaca. Notujemy naprawdę niesamowity wzrost spożywania gęsiny, rodzi się bardzo fajna tradycja przygotowywania potraw z gęsiny na 11 listopada – opowiada w rozmowie z serwisem.


Zaś tradycja jedzenia gęsiny sięga prawie XVII wieku, kiedy to ukuły się stare polskie przysłowia: „Na świętego Marcina dobra gęsina”. Święto 11 listopada kończyło również prace w polu, co czciło się wtedy zjedzeniem tłustej gąski.

Dziś gęsinę coraz częściej można znaleźć w polskich sklepach. Np. Biedronka z okazji niepodległościowej promocji „Dumni z tego, co nasze – kuchnia polska” oferowała swoim klientom m.in. mięso jelenia, kaczki i gęsiny.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.