Średnie wynagrodzenie w Polsce jest zaskakująco wysokie. Niestety, mamy też poważny problem

W porównaniu do ubiegłego roku średnie zarobki Polaków są wyższe aż o 7,6 proc.
W porównaniu do ubiegłego roku średnie zarobki Polaków są wyższe aż o 7,6 proc. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Rośnie przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. W porównaniu z październikiem zeszłego roku wzrosło aż o 7,6 proc – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jest też zła wiadomość: tempo zatrudnienia w Polsce wyhamowuje.

Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów zatrudnienie w sektorze polskich przedsiębiorstw obniża swoją dynamikę, jak informuje portal pulshr.pl. Trend ten trwa już od 2017 r., zaś w tegorocznym październiku odnotowano najgorszy od października 2012 r. wynik w liczbie nowych etatów - przybyło ich zaledwie 2 tys.

Polacy zarabiają coraz więcej
Z drugiej strony zaskakująco rośnie wysokość przeciętnej pensji. W październiku wyniosła ona ponad 4,9 tys. zł brutto, co sprawia, że w porównaniu do września wzrosła o 3,1 proc. i aż o 7,6 proc. w porównaniu do października zeszłego roku.

Ekonomiści z mBanku w rozmowie z portalem sugerują się, że wzrost płac jest zasługą „korzystnej różnicy dni roboczych (+1 r/r), podbijającej wynagrodzenia w przetwórstwie przemysłowym i budownictwie, oraz - być może - wypłat premii w górnictwie.

Faktyczne zarobki Polaków
Z drugiej strony dane GUS-u nie zawsze są w stu procentach wiarygodne. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozprawiła się z mitem wynagrodzeń Polaków i wykazała, że GUS zawyża średnie zarobki rodaków o prawie 300 zł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.