Średnie wynagrodzenie w Polsce jest zaskakująco wysokie. Niestety, mamy też poważny problem

W porównaniu do ubiegłego roku średnie zarobki Polaków są wyższe aż o 7,6 proc.
W porównaniu do ubiegłego roku średnie zarobki Polaków są wyższe aż o 7,6 proc. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Rośnie przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. W porównaniu z październikiem zeszłego roku wzrosło aż o 7,6 proc – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jest też zła wiadomość: tempo zatrudnienia w Polsce wyhamowuje.

Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów zatrudnienie w sektorze polskich przedsiębiorstw obniża swoją dynamikę, jak informuje portal pulshr.pl. Trend ten trwa już od 2017 r., zaś w tegorocznym październiku odnotowano najgorszy od października 2012 r. wynik w liczbie nowych etatów - przybyło ich zaledwie 2 tys.

Polacy zarabiają coraz więcej
Z drugiej strony zaskakująco rośnie wysokość przeciętnej pensji. W październiku wyniosła ona ponad 4,9 tys. zł brutto, co sprawia, że w porównaniu do września wzrosła o 3,1 proc. i aż o 7,6 proc. w porównaniu do października zeszłego roku.

Ekonomiści z mBanku w rozmowie z portalem sugerują się, że wzrost płac jest zasługą „korzystnej różnicy dni roboczych (+1 r/r), podbijającej wynagrodzenia w przetwórstwie przemysłowym i budownictwie, oraz - być może - wypłat premii w górnictwie.

Faktyczne zarobki Polaków
Z drugiej strony dane GUS-u nie zawsze są w stu procentach wiarygodne. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozprawiła się z mitem wynagrodzeń Polaków i wykazała, że GUS zawyża średnie zarobki rodaków o prawie 300 zł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.