Średnie wynagrodzenie w Polsce jest zaskakująco wysokie. Niestety, mamy też poważny problem

W porównaniu do ubiegłego roku średnie zarobki Polaków są wyższe aż o 7,6 proc.
W porównaniu do ubiegłego roku średnie zarobki Polaków są wyższe aż o 7,6 proc. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Rośnie przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. W porównaniu z październikiem zeszłego roku wzrosło aż o 7,6 proc – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jest też zła wiadomość: tempo zatrudnienia w Polsce wyhamowuje.


Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów zatrudnienie w sektorze polskich przedsiębiorstw obniża swoją dynamikę, jak informuje portal pulshr.pl. Trend ten trwa już od 2017 r., zaś w tegorocznym październiku odnotowano najgorszy od października 2012 r. wynik w liczbie nowych etatów - przybyło ich zaledwie 2 tys.

Polacy zarabiają coraz więcej
Z drugiej strony zaskakująco rośnie wysokość przeciętnej pensji. W październiku wyniosła ona ponad 4,9 tys. zł brutto, co sprawia, że w porównaniu do września wzrosła o 3,1 proc. i aż o 7,6 proc. w porównaniu do października zeszłego roku.

Ekonomiści z mBanku w rozmowie z portalem sugerują się, że wzrost płac jest zasługą „korzystnej różnicy dni roboczych (+1 r/r), podbijającej wynagrodzenia w przetwórstwie przemysłowym i budownictwie, oraz - być może - wypłat premii w górnictwie.

Faktyczne zarobki Polaków
Z drugiej strony dane GUS-u nie zawsze są w stu procentach wiarygodne. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozprawiła się z mitem wynagrodzeń Polaków i wykazała, że GUS zawyża średnie zarobki rodaków o prawie 300 zł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.