Mają jeszcze gorzej niż lekarze. Laborantka ujawnia kulisy pracy w swoim zawodzie

Większość techników analityki medycznej zarabia natomiast 2100 - 2300 zł
Większość techników analityki medycznej zarabia natomiast 2100 - 2300 zł Agnieszka Sadowska/Agencja Gazeta
Sytuacja w polskiej służbie zdrowia jest obecnie nie do pozazdroszczenia. Katastrofalne warunki pracy nie dotyczą jednak wyłącznie lekarzy, pielęgniarek czy położnych. W ich cieniu działa jeszcze jedna grupa zawodowa. To laboranci.

O pracy laboranta obszernie napisała w liście do „Gazety Wyborczej” Agnieszka Gierszon, sekretarz Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych, Porozumienie Zawodów Medycznych.

– Większość techników analityki medycznej zarabia natomiast 2100 - 2300 zł – pisze laborantka. Dodaje też, że diagności bez specjalizacji zarabiają w szpitalach nie więcej niż 3300 zł brutto, a pensje większości oscylują w granicach 2300-3100 zł. Gierszon pisze, że pensja „pań na kasie” to zwykle szczyt ich marzeń. Co mocno kontrastuje w wymogami, jakie stawiane są wobec laborantów.

– Pracujemy w laboratoriach, mamy wyższe medyczne wykształcenie, a od wyników naszej pracy zależy ludzkie życie(…) Bez wyników naszych badań lekarze w prawie 70 proc. przypadków nie podjęliby decyzji dotyczących diagnozy czy leczenia pacjentów – podkreśla. Laboranci zajmują się takimi badaniami jak morfologia, OB, cukier, hormony, mocz, a także wykrywaniem grzybów i wirusów.

Ale na tym się nie kończy. Gierszon zauważa, że w Polsce na 1000 pacjentów przypada 0,416 diagnosty laboratoryjnego, co ma być porównywalne ze współczynnikami np. dla Mongolii.

– Poza tym, choć diagnostyka laboratoryjna jest jednym z najprostszych i najtańszych sposobów profilaktyki wielu chorób, w Polsce zleca się wciąż za mało badań w porównaniu z krajami Europy Zachodniej – wytyka.

Sytuacja w służbie zdrowia
W ostatnim czasie pracownicy służby zdrowia coraz częściej mówią o złych warunkach pracy. Lekarze rezydenci zaczęli z tego powodu strajk, masowo wypowiadając klauzulę opt-out (oświadczenie pracownika, że zgadza się na pracę powyżej 48 godzin tygodniowo).


Wcześniej Elżbieta Wrona, założycielka Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Kontraktowych powiedziała wprost, że "pielęgniarstwo jest w agonii". Zatrudnione na kontraktach pielęgniarki potrafią pracować od 300 do 400 godzin miesięcznie, wyrabiając w ten sposób nawet 2,5 podstawowego etatu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.