Przyszłość polskich jaj zagrożona. Konkurent z Ukrainy może zrobić z nich omlet

Polscy producenci jaj obawiają się o swoje biznesy. Silny konkurent z Ukrainy zwiększa swoje inwestycje na Łotwie.
Polscy producenci jaj obawiają się o swoje biznesy. Silny konkurent z Ukrainy zwiększa swoje inwestycje na Łotwie. Fot. Daniel Adamski / Agencja Gazeta
Polscy producenci jaj z coraz większym niepokojem obserwują działania konkurencji zza wschodniej granicy. Firma Ovostar Union z Ukrainy systematycznie zwiększa swoje inwestycje na Łotwie, co może doprowadzić do znaczącego spadku konkurencyjności polskich jaj na unijnym rynku.

Polscy producenci mają się czego bać
O obawach jajecznej branży informuje portalspozywczy.pl. W rozmowie z serwisem swoje zaniepokojenie wyraziła Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, która wylicza plany inwestycyjne ukraińskiego giganta na Łotwie, m.in. budowę ogromnego kompleksu produkcyjnego o obsadzie nawet do sześciu milionów kur niosek oraz inwestycje w przetwórstwo jaj.

– Tak duże wzmocnienia potencjału produkcyjnego Ovostaru, przy istotnie niższych kosztach tej spółki, może zmienić układ sił na rynku jaj w Europie na niekorzyść polskich producentów – mówi Katarzyna Gawrońska z KIPDiP.

Eksport na UE
Polscy producenci jaj będą musieli zatem zmierzyć się z nowym wyzwaniem, jakim jest działalność produkcyjna konkurenta na obszarach państw Wspólnoty, skąd prowadzona jest sprzedaż eksportowa.

– Nabycie udziałów na Łotwie i budowa kompleksu produkcyjnego ułatwi jednak ukraińskiej firmie umocnienie swojego zasięgu na rynku europejskim i zlikwiduje wszelkie bariery na jakie trafiają dostawcy z tak zwanych „państw trzecich” – wyjaśnia Gawrońska.

Jak pisaliśmy ostatnio w INNPoland.pl, polskim pracodawcom może również wkrótce zabraknąć siły roboczej z Ukrainy. Okazuje się, że niemiecki rząd wypracował dla ukraińskich pracowników rozwiązania, które ułatwią im znalezienie pracy w tym kraju.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.