Od dziś ważna zmiana w Kodeksie pracy. Umowy zmienią się automatycznie

Osoby pracujące przez ostatnie 33 miesiące na podstawie umów terminowych, od dziś są pracownikami zatrudnionymi na czas nieokreślony.
Osoby pracujące przez ostatnie 33 miesiące na podstawie umów terminowych, od dziś są pracownikami zatrudnionymi na czas nieokreślony. Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta
Dziś w życie wchodzi zmiana wprowadzona w nowelizacji Kodeksu pracy w 2016 r. Umowy pracowników zatrudnionych przez ostatnie 33 miesiące na czas określony od 22 listopada br. automatycznie stają się umowami na czas nieokreślony.


33 miesiące i umowa bezterminowa
Sytuacja zawodowa osób, które przez ostatnie 33 miesiące (czyli od 22 lutego 2016 r.) pracowały na podstawie umów terminowych, jest ustabilizowana. Dzięki zmianom w Kodeksie pracy od dziś ich kontrakty z mocy prawa automatycznie stają się umowami o pracę na czas nieokreślony.

Nawet jeśli pracodawca nie podsunął pracownikowi nowej umowy do podpisania, jego stara umowa samoistnie, z mocy prawa, zmienia się na umowę bezterminową.

Nie więcej niż trzy
Co więcej, zgodnie z obowiązującą od dziś nowelizacją, liczba umów terminowych nie będzie mogła przekraczać trzech. Zatem kolejna stanie się już umową na czas nieokreślony - nawet gdyby widniałby na niej napis „na czas określony”.

Umowy na czas nieokreślony dają pracownikowi największe bezpieczeństwo. Po pierwsze wymagają uzasadnienia decyzji o zwolnieniu pracownika oraz jej konsultacji z organizacją związkową. Osobom z umowami bezterminowymi łatwiej ubiegać się o kredyty i podwyżki.

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczą oczywiście wyłącznie pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Osób pracujących w oparciu o umowę zlecenie, dzieło lub na podstawie własnej działalności nowelizacja nie dotyczy. Tych zaś jest w Polsce najwięcej - zgodnie z badaniami GUS-u „śmieciówki” wciąż królują w naszym kraju.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.