Kompromitacja Okęcia. Światowej sławy muzyk potraktowany jak groźny przestępca

Amit Peled wracał z urodzinowego koncertu Krzysztofa Pendereckiego
Amit Peled wracał z urodzinowego koncertu Krzysztofa Pendereckiego Facebook.com/CellistAmitPeled
Nie można mieć wątpliwości, że w rękach zawodowca struna od wiolonczeli może być śmiercionośnym narzędziem. Jednak w dłoniach światowej sławy wiolonczelisty jest tylko (i aż) narzędziem do emisji pięknych dźwięków. Dlaczego zatem na Okęciu kazano mu je wyjąć z bagażu podręcznego?


Izraelski wiolonczelista Amid Peled przyjechał do Polski na festiwal muzyczny, który uświetnił urodziny Krzysztofa Pendereckiego. Gdy wracał, napotkał na problem.

Okazało się, że podczas kontroli bezpieczeństwa jego zapasowe struny, umieszczone w bagażu podręcznym, uznano za niebezpieczne narzędzie.

Peledowi zaproponowano, by przełożył je do bagażu głównego, który podróżuje w luku bagażowym. Muzyk nie chciał się na to zgodzić, więc po prostu nie poleciał.

Thank you Classic FM for featuring the story and thus helping us musicians with our misfortunes at airports around the world...

Opublikowany przez Amit Peled Poniedziałek, 19 listopada 2018
Co tam się stało?
Jak pisze Gazeta.pl, obsługa lotniska miała mu też sugerować, żeby zdjął struny założone już na wiolonczelę. Peledowi udało się wytłumaczyć, że ich naciąg utrzymuje cały instrument w odpowiedniej formie.

I to nie byle jaki, bo mówimy o 300-letniej wiolonczeli Stardivariusa. Peled dostał ją w prezencie od wdowy po innym wybitnym muzyku.

Sprawa stała się bardzo głośna w wielu zachodnich mediach, bo był to bodaj pierwszy przypadek, gdy muzykowi nie pozwolono wnieść na pokład zapasowych strun do wiolonczeli. Przedstawiciele lotniska tłumaczą, że jest im przykro, ale zasady to zasady, a struny mogą być niebezpieczne i już.

To nie pierwsza wpadka obsługi Okęcia, ostatnio ochrona wyłapywała dziennikarzy, którzy chcieli zapytać pasażerów o słynną zbiórkę pieniędzy na naprawę.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.