Minister Tchórzewski jest cudotwórcą. Chce jednocześnie dotować węgiel i ograniczać jego zużycie

Minister Tchórzewski chce zmniejszać zużycie węgla przez budowanie kopalń i stawianie elektrowni węglowych. Eksperci głowią się, o co mu chodzi
Minister Tchórzewski chce zmniejszać zużycie węgla przez budowanie kopalń i stawianie elektrowni węglowych. Eksperci głowią się, o co mu chodzi Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Niezbyt dobrze wiadomo, jak zamierza tego dokonać. Absurdalne zapisy pojawiły się w strategii energetycznej kraju do roku 2040. Eksperci uważają, że publikowanie takich dokumentów urąga powadze sytuacji.


Ze strategii – upublicznionej na tydzień przed światowym szczytem klimatycznym w Katowicach – niewiele wynika. Można w niej wyczytać, że rząd dalej zamierza dotować węgiel a jednocześnie zapowiada spadek jego udziału w energetyce z dzisiejszych 80 do 35 proc.

Nie wiadomo, dlaczego mamy zużywać mniej węgla, skoro przez ten czas mają powstawać kolejne elektrownie i kopalnie.

Tchórzewski wyznał też, że w Polsce w końcu powstanie elektrownia atomowa, czym wywołała gwałtowny spadek akcji koncernu PGE – bo ta właśnie firma byłaby odpowiedzialna za postawienie atomówki. Inwestorzy zdają sobie sprawę z faktu, jak ryzykowne i niedochodowe może być to zadanie, więc nie czekali z pozbywaniem się akcji koncernu.

– Wiemy, że projekty jądrowe często kosztują więcej i trwają dłużej, niż zakładano, ale nie powielimy błędów, które pojawiły się przy ich realizacji – stwierdza beztrosko szef resortu, cytowany przez Wyborczą.pl.

Podwójne salto mortale
W strategii zapisano też powrót do energetyki wiatrowej, której rozwój rządy PiS co najmniej zahamowały, o ile nie zniszczyły. Ale – co zaskakujące – rząd chce budować teraz elektrownie wiatrowe, jednak nie na lądzie, a na morzu. To droższe rozwiązanie a przez to mniej opłacalne. Nie do końca wiadomo dlaczego morze ma być lepsze od lądu.


Kilka dni temu Węgry ogłosiły, że do 2030 r. przestaną produkować prąd z węgla. Słowacja nie zamierza go już dotować. Przejście na OZE zapowiedziała niedawno Hiszpania. Łącznie do koalicji państw dążących do jego eliminacji dołączyło już 28 krajów na świecie - przypomina Wyborcza.pl.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.