Ubywa chętnych do budowy elektrowni atomowej. Minister skreśla kolejne firmy

Minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
Z listy potencjalnych państwowych przedsiębiorstw, które mogłyby uczestniczyć w projekcie budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej, ubyły dwa duże koncerny: Tauron i KGHM. W grze pozostają wciąż duże spółki energetyczne, ale ich środki mogą okazać się niewystarczające.

Według ministra energii, Krzysztofa Tchórzewskiego w grze pozostaje wciąż Polska Grupa Energetyczna (PGE). Dziś to ta firma jest liderem projektu, choć krążą też plotki, że inicjatywę mógłby przejąć PKN Orlen. Problem w tym, że wraz ze skreśleniem z listy Tauronu i KGHM z listy zniknęli sponsorzy odpowiedzialni za piątą część finansowania projektu.

Coraz mniej chętnych
– Ich deklaracja na poziomie udziału po 10 procent spowodowałaby zobowiązania na poziomie 800-850 mln zł – wyjaśniał Tchórzewski. – KGHM ma kłopoty z aktywami zagranicznymi (chilijska kopalnia Sierra Gorda – red.), a Tauron realizuje dużą inwestycję w Jaworznie. Już tylko z tej przyczyny muszę znaleźć kogoś innego – kwitował.

Tyle że lista potencjalnych zainteresowanych może się jeszcze bardziej skurczyć. Enea zainwestowała w budowę bloku w Ostrołęce i ma projekt związany z kopalnią Bogdanka; PGE realizuje inwestycje w Opolu i Turowie, planuje budowę bloków w Dolnej Odrze. Obie firmy sugerują podobno wycofanie się z projektu, choć w przypadku PGE – jak wspomniano – minister sobie takiego kroku nie wyobraża.


– Musi być strategiczny inwestor, który będzie to ciągnął, prowadzę w tej dziedzinie rozmowy – cytuje wypowiedź Tchórzewskiego portal TVN24Bis. Teoretycznie, mógłby tu wchodzić w rachubę Orlen, ale polski paliwowy gigant raczej nie będzie w stanie wyłożyć potrzebnych 70 mld złotych (to szacunki minimalne). Od tego resort uzależnia też swoje wsparcie np. dla projektów związanych z energetyką wiatrową.

– Nie wyobrażam sobie podjęcia decyzji o budowie offshore bez rozstrzygnięcia sprawy energetyki jądrowej. Nie widzę możliwości budowy offshore bez perspektywy budowy rezerwy – kwituje Tchórzewski.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.