Polskie sklepy kontra niemieckie. U nas produkty gorszej jakości, ale za to... smaczniejsze

Produkty w polskich i niemieckich sklepach różnią się pod względem składu, a co za tym idzie, często i jakości.
Produkty w polskich i niemieckich sklepach różnią się pod względem składu, a co za tym idzie, często i jakości. Fot. Tymon Markowski / Agencja Gazeta
Analiza obejmowała skład trzydziestu analogicznych produktów ze sklepów w Polsce i Niemczech. Rezultaty badania przynajmniej częściowo potwierdzają zwyczajowe przeświadczenie, że towary w polskich sklepach jakościowo ustępują swoim niemieckim odpowiednikom. Za to są też... smaczniejsze.

Polacy stawiają na smak, Niemcy na jakość – wnioskują autorzy badania z platformy TakeTask oraz Instytutu Badawczego ABR SESTA. Aczkolwiek nie są to wnioski jednoznaczne, bo bywa, że zarówno składniki produktu niemieckiego, jak i polskiego, są szkodliwe – tylko poziom tej szkodliwości bywa różny.

– Konsumenci powinni być świadomi tego, że za granicą mogliby kupić nieco lepszy artykuł – podsumowuje dr Maria Andrzej Faliński, prezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego. – Należy ich o tym informować, co nie oznacza, że na polskim rynku nie ma innych, zdrowszych produktów – kwituje.

Ilustrują to przykłady: Actimel w Niemczech składa się m.in. z jogurtu mlecznego i wody, w Polsce – z mleka częściowo odtłuszczonego. Niemiecka Lipton Ice Tea Peach nie zawiera cukru, w przeciwieństwie do polskiego wariantu. Baton Lion nad Renem zawiera masło kakaowe, w Polsce – kakao w proszku.


Smak kosztem jakości. I ceny
Kinder Maxi King bazuje na pełnym świeżym mleku (Niemcy) lub mleku pasteryzowanym (Polska). Chipsy Lay's w wersji znad Renu bazują wyłącznie na oleju słonecznikowym, w Polsce na mieszance oleju słonecznikowego i palmowego.

Jak podsumować wyniki badania? Niewątpliwie, w szeregu porównywalnych produktów w Niemczech i Polsce pojawiają się różnice. Wynikają one z dwóch potencjalnych przyczyn: po pierwsze, większość używanych do produktów trafiających w Polsce surowców to składniki wzmacniające smak produktu, kosztem jego jakości. Po drugie, są to składniki wyraźnie tańsze od tych użytych na Zachodzie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.