Polskie sklepy kontra niemieckie. U nas produkty gorszej jakości, ale za to... smaczniejsze

Produkty w polskich i niemieckich sklepach różnią się pod względem składu, a co za tym idzie, często i jakości.
Produkty w polskich i niemieckich sklepach różnią się pod względem składu, a co za tym idzie, często i jakości. Fot. Tymon Markowski / Agencja Gazeta
Analiza obejmowała skład trzydziestu analogicznych produktów ze sklepów w Polsce i Niemczech. Rezultaty badania przynajmniej częściowo potwierdzają zwyczajowe przeświadczenie, że towary w polskich sklepach jakościowo ustępują swoim niemieckim odpowiednikom. Za to są też... smaczniejsze.

Polacy stawiają na smak, Niemcy na jakość – wnioskują autorzy badania z platformy TakeTask oraz Instytutu Badawczego ABR SESTA. Aczkolwiek nie są to wnioski jednoznaczne, bo bywa, że zarówno składniki produktu niemieckiego, jak i polskiego, są szkodliwe – tylko poziom tej szkodliwości bywa różny.

– Konsumenci powinni być świadomi tego, że za granicą mogliby kupić nieco lepszy artykuł – podsumowuje dr Maria Andrzej Faliński, prezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego. – Należy ich o tym informować, co nie oznacza, że na polskim rynku nie ma innych, zdrowszych produktów – kwituje.

Ilustrują to przykłady: Actimel w Niemczech składa się m.in. z jogurtu mlecznego i wody, w Polsce – z mleka częściowo odtłuszczonego. Niemiecka Lipton Ice Tea Peach nie zawiera cukru, w przeciwieństwie do polskiego wariantu. Baton Lion nad Renem zawiera masło kakaowe, w Polsce – kakao w proszku.


Smak kosztem jakości. I ceny
Kinder Maxi King bazuje na pełnym świeżym mleku (Niemcy) lub mleku pasteryzowanym (Polska). Chipsy Lay's w wersji znad Renu bazują wyłącznie na oleju słonecznikowym, w Polsce na mieszance oleju słonecznikowego i palmowego.

Jak podsumować wyniki badania? Niewątpliwie, w szeregu porównywalnych produktów w Niemczech i Polsce pojawiają się różnice. Wynikają one z dwóch potencjalnych przyczyn: po pierwsze, większość używanych do produktów trafiających w Polsce surowców to składniki wzmacniające smak produktu, kosztem jego jakości. Po drugie, są to składniki wyraźnie tańsze od tych użytych na Zachodzie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.