Polskie sklepy kontra niemieckie. U nas produkty gorszej jakości, ale za to... smaczniejsze

Produkty w polskich i niemieckich sklepach różnią się pod względem składu, a co za tym idzie, często i jakości.
Produkty w polskich i niemieckich sklepach różnią się pod względem składu, a co za tym idzie, często i jakości. Fot. Tymon Markowski / Agencja Gazeta
Analiza obejmowała skład trzydziestu analogicznych produktów ze sklepów w Polsce i Niemczech. Rezultaty badania przynajmniej częściowo potwierdzają zwyczajowe przeświadczenie, że towary w polskich sklepach jakościowo ustępują swoim niemieckim odpowiednikom. Za to są też... smaczniejsze.


Polacy stawiają na smak, Niemcy na jakość – wnioskują autorzy badania z platformy TakeTask oraz Instytutu Badawczego ABR SESTA. Aczkolwiek nie są to wnioski jednoznaczne, bo bywa, że zarówno składniki produktu niemieckiego, jak i polskiego, są szkodliwe – tylko poziom tej szkodliwości bywa różny.

– Konsumenci powinni być świadomi tego, że za granicą mogliby kupić nieco lepszy artykuł – podsumowuje dr Maria Andrzej Faliński, prezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego. – Należy ich o tym informować, co nie oznacza, że na polskim rynku nie ma innych, zdrowszych produktów – kwituje.

Ilustrują to przykłady: Actimel w Niemczech składa się m.in. z jogurtu mlecznego i wody, w Polsce – z mleka częściowo odtłuszczonego. Niemiecka Lipton Ice Tea Peach nie zawiera cukru, w przeciwieństwie do polskiego wariantu. Baton Lion nad Renem zawiera masło kakaowe, w Polsce – kakao w proszku.


Smak kosztem jakości. I ceny
Kinder Maxi King bazuje na pełnym świeżym mleku (Niemcy) lub mleku pasteryzowanym (Polska). Chipsy Lay's w wersji znad Renu bazują wyłącznie na oleju słonecznikowym, w Polsce na mieszance oleju słonecznikowego i palmowego.

Jak podsumować wyniki badania? Niewątpliwie, w szeregu porównywalnych produktów w Niemczech i Polsce pojawiają się różnice. Wynikają one z dwóch potencjalnych przyczyn: po pierwsze, większość używanych do produktów trafiających w Polsce surowców to składniki wzmacniające smak produktu, kosztem jego jakości. Po drugie, są to składniki wyraźnie tańsze od tych użytych na Zachodzie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.