Stowarzyszenie „agenta Tomka” doprowadziło gminę do ruiny. Z 1,6 mln dotacji „prawidłowo wydano 300 zł”

Tomasz Kaczmarek, "agent Tomek", w 2010 r. założył Stowarzyszenie Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego „Helper”.
Tomasz Kaczmarek, "agent Tomek", w 2010 r. założył Stowarzyszenie Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego „Helper”. Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta
Położona w województwie warmińsko-mazurskim gmina Jedwabno znalazła się w opałach. Może być zmuszona do spłacenia 1,6 miliona złotych z dotacji, jaką w 2012 r. wzięło na rozmaite cele do realizacji w gminie Stowarzyszenie Helper, założone przez znanego niegdyś jako „agent Tomek” Tomasza Kaczmarka.

Kaczmarek założył Stowarzyszenie Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego „Helper” w 2010 roku. W sumie organizacja prowadziła domy samopomocy dla niepełnosprawnych i seniorów na terenie 4 gmin w województwie warmińsko-mazurskim: w Olsztynie, Purdach, Reszli i Jedwabnej. Na tę działalność Helper dostał – poprzez wspomniane gminy – w sumie kilkadziesiąt milionów złotych dotacji.

Urząd Celno-Skarbowy w Olsztynie kwestionuje dziś pieniądze przyznane na dom w Jedwabnej: 4,5 mln zł z 2012 r. W tej puli, zaakceptowanej przez poprzedniego wójta Jedwabnej, aż 1,6 mln zł budzi wątpliwości urzędników. Jak twierdzi dziennik „Fakt” pieniądze te wydawano na wszystko – od telefonów, przez markową bieliznę aż po drogie zabawki – ale nie na prace remontowo-budowlane, na jakie formalnie miały być przeznaczone środki.

– Służby skarbowe uznały, że prawidłowo z tej kwoty wydano tylko 300 zł, a żadne prace remontowe, na które była ta dotacja, nie były przeprowadzone – kwituje obecny wójt miejscowości, Sławomir Ambroziak.

Ponieważ formalnie rzecz biorąc dotacji udzielano gminom, a wydatkowaniem zajmowało się – organizujące na potrzeby gmin wspomniane domy – stowarzyszenie Helper, stąd też roszczenia urzędników są adresowane do gmin. To one mają zwrócić dotacje. W przypadku Jedwabnej oznaczać to może widmo rychłego bankructwa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.