Swoisty akt desperacji. Polski koncern płaci 2000 złotych za przyprowadzenie mu kandydata do pracy

Budimex ma portfel zamówień wartości 10 mld złotych. Nic dziwnego, że potrzebuje rąk do pracy.
Budimex ma portfel zamówień wartości 10 mld złotych. Nic dziwnego, że potrzebuje rąk do pracy. Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta
Zewnętrzny program rekomendacji osób do pracy – tak formalnie nazywa się program, który postanowił wprowadzić w życie Budimex. Firma boryka się z tymi samymi problemami, co cała branża budowlana – ma jednak odpowiednio większe plany i ambicje, więc musi sięgać po środki nadzwyczajne.


Eksperci z branży budowlanej nie mają większych wątpliwości, że dla polskiej budowlanki nastały fatalne czasy: w ciągu ostatnich sześciu lat poziom zatrudnienia w całej branży spadł z 480 do 400 tysięcy osób – i to mimo boomu na rynku deweloperskim. W tej chwili zaś ruszają mechanizmy kontraktowania i realizacji inwestycji finansowanych ze środków unijnych, co dodatkowo potęguje potrzeby kadrowe.

Jednocześnie Budimex pozostaje największą firmą na rynku: ma 300 kontraktów, wartość portfela zamówień rzędu 10 mld złotych i 7000 pracowników. A chciałaby mieć ich o 1100 więcej.

– Branża najpilniej poszukuje pracowników wykonawczych: cieśli, zbrojarzy, monterów, kanalarzy, brukarzy czy pracowników zajmujących się wykończeniem wnętrz, tynkarzy i posadzkarzy – mówi portalowi Puls HR Cezary Mączka, członek zarządu Budimexu. – Ponieważ w tej perspektywie unijnej duży nacisk kładziemy na remont kolei, jest też duże zapotrzebowanie na wszystkie specjalizacje związane z kolejnictwem, czyli specjalistów od sieci, trakcji, sterowania ruchem kolejowym – dodaje.

Nic zatem dziwnego, że przy trudnych warunkach na rynku pracy firma musi sięgnąć po środki nadzwyczajne. A konkretnie po program „Polecam Budimex”, rozwijający system rekomendacji wewnętrznych. – „Każdy, niezależnie od swojego miejsca pracy, kto skutecznie wskaże pracownika na poszukiwane przez Budimex stanowisko, otrzyma nagrodę finansową w wysokości do 2 tys. zł” – opisuje Puls HR.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.