Presja popłaca, rząd się ugiął. Podwyżki podatku od leków dla zwierząt nie będzie

Stawka VAT na leki weterynaryjne jednak nie wzrośnie - deklaruje Ministerstwo Finansów.
Stawka VAT na leki weterynaryjne jednak nie wzrośnie - deklaruje Ministerstwo Finansów. Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta
Stawka VAT na leki dla zwierząt pozostanie na niższym poziomie 8 proc. – zadeklarował wiceminister finansów Filip Świtała w rozmowie z PAP. Decyzja to efekt społecznego oburzenia i rwetesu, jaki wspólnymi siłami podniosły media, celebryci i internauci.

Kontrowersyjny pomysł Ministerstwa Finansów na drastyczny skok stawek VAT na leki weterynaryjne, o którym informowaliśmy w INNPoland.pl, został wykreślony z projektu ustawy.

Resort finansów rezygnuje z pomysłu
O decyzji resortu poinformował wiceminister Świtała oraz rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Paweł Jurek na swoim Twitterze.


Przypomnijmy - chodziło o planowaną od 2020 r. podwyżkę stawki podatku VAT na leki weterynaryjne. W nowelizacji planowano zwiększenie podatku z 8 proc. do aż 23 proc. Wyższe ceny dotknęłyby nie tylko właścicieli zwierząt domowych, ale również przemysłowców, co mogłoby się odbić na cenach mięsa i wyrobów mlecznych.

Wspólnymi siłami
Nowa wysokość VAT boleśnie uderzyłaby również w instytucje zajmujące się zwierzętami. W rozmowie z INNPoland.pl pracownicy schronisk przyznali, że byłby to dosłowny cios w bezdomne zwierzęta, których i tak trudny los znacznie by się pogorszył.

Jednak obywatelska inicjatywa, jaką wspólnie wykazali się internauci, media oraz wpływowe osoby, m.in. Marcin Dorociński i Karolina Korwin-Piotrowska, przyniosła spektakularne efekty. Choć na razie obietnica wykreślenia propozycji wzrostu VAT w ustawie jest tylko deklaracją wiceministra Świtały, można spodziewać się, że w obliczu tak ważnej społecznie sprawy, resort się nie wycofa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.