Presja popłaca, rząd się ugiął. Podwyżki podatku od leków dla zwierząt nie będzie

Stawka VAT na leki weterynaryjne jednak nie wzrośnie - deklaruje Ministerstwo Finansów.
Stawka VAT na leki weterynaryjne jednak nie wzrośnie - deklaruje Ministerstwo Finansów. Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta
Stawka VAT na leki dla zwierząt pozostanie na niższym poziomie 8 proc. – zadeklarował wiceminister finansów Filip Świtała w rozmowie z PAP. Decyzja to efekt społecznego oburzenia i rwetesu, jaki wspólnymi siłami podniosły media, celebryci i internauci.


Kontrowersyjny pomysł Ministerstwa Finansów na drastyczny skok stawek VAT na leki weterynaryjne, o którym informowaliśmy w INNPoland.pl, został wykreślony z projektu ustawy.

Resort finansów rezygnuje z pomysłu
O decyzji resortu poinformował wiceminister Świtała oraz rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Paweł Jurek na swoim Twitterze.


Przypomnijmy - chodziło o planowaną od 2020 r. podwyżkę stawki podatku VAT na leki weterynaryjne. W nowelizacji planowano zwiększenie podatku z 8 proc. do aż 23 proc. Wyższe ceny dotknęłyby nie tylko właścicieli zwierząt domowych, ale również przemysłowców, co mogłoby się odbić na cenach mięsa i wyrobów mlecznych.

Wspólnymi siłami
Nowa wysokość VAT boleśnie uderzyłaby również w instytucje zajmujące się zwierzętami. W rozmowie z INNPoland.pl pracownicy schronisk przyznali, że byłby to dosłowny cios w bezdomne zwierzęta, których i tak trudny los znacznie by się pogorszył.

Jednak obywatelska inicjatywa, jaką wspólnie wykazali się internauci, media oraz wpływowe osoby, m.in. Marcin Dorociński i Karolina Korwin-Piotrowska, przyniosła spektakularne efekty. Choć na razie obietnica wykreślenia propozycji wzrostu VAT w ustawie jest tylko deklaracją wiceministra Świtały, można spodziewać się, że w obliczu tak ważnej społecznie sprawy, resort się nie wycofa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.