Nie tak szybko z likwidacją zmiany czasu. Ustalono nowy termin

Koniec zmiany czasu w 2019 roku? Jednak musimy poczekać trochę dłużej.
Koniec zmiany czasu w 2019 roku? Jednak musimy poczekać trochę dłużej. Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta
Koniec zmiany czasu zostanie przesunięty w czasie. Choć zgodnie z zapowiedziami Komisji Europejskiej zegarki mieliśmy przestać przestawiać już od jesieni 2019 r., nastąpiła zmiana planów. Na likwidację zmiany czasu poczekamy jeszcze 2,5 roku.


Likwidacja zmiany czasu
Nowy termin rezygnacji ze zmiany czasu to 1 kwietnia 2021 r. Pomysł pojawił się na naradzie unijnych ministrów transportu w Brukseli. Zaproponowała go prezydencja austriacka i poparła ją większość państw.

Jak podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który uczestniczył w unijnym spotkaniu chodzi o to, aby „zharmonizować te decyzje z punktu widzenia interesów każdego z państw”.

–  Żeby nie doprowadzono do tego, że będziemy mieli, przekraczając granicę, taką mozaikę, że jedziemy przez cztery państwa i w każdym z nich jest inna strefa czasowa – ostrzegł.

Skąd się wzięła zmiana czasu
Zmiana czasu jest pozostałością z czasów pierwszej wojny światowej. Miała na celu oszczędzenie energii. Jednak w dzisiejszych czasach, jak podkreślają europejskie raporty, m.in. opublikowany przez Fundację Republikańską „Zła zmiana. Negatywne konsekwencje zmiany czasu”, nie ma ona żadnego uzasadnienia ekonomicznego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.