Minister gubi się w zeznaniach. Szykują 4 mld zł na rekompensaty za podwyżki, których ma nie być

Minister energii Krzysztof Tchórzewski w końcu przyznał, że prąd zdrożeje i to znacznie
Minister energii Krzysztof Tchórzewski w końcu przyznał, że prąd zdrożeje i to znacznie Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
Kolejne wypowiedzi ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego coraz bardziej przypominają polityczne tyrady polityków Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Potrafi jednocześnie twierdzić, że prąd nie zdrożeje, szykować 4 mld zł na rekompensaty za podwyżki i o wszystko oskarżyć spekulantów, choć sam zabił o połowę tańszą energetykę wiatrową.


Minister potrafi powiedzieć wszystko. Ledwie kilka dni temu zapowiadał, że żadnych podwyżek nie będzie, by ostatecznie przyznać, że sięgną mniej więcej 5 procent.

Za to dziś, podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach stwierdził, że rząd szykuje po 1,8 – 2,1 miliarda złotych na rekompensaty za owe podwyżki. Jedna część pieniędzy ma iść do gospodarstw domowych, druga dla firm.

Na razie nie wiadomo o jakie firmy chodzi Tchórzewskiemu, bo – mówiąc kolokwialnie – silnie pogubił się w zeznaniach. Najpierw wyjaśnił, że na rekompensaty będzie mogła liczyć znaczna część firm małych i średnich, "w takim zakresie, w jakim one uczestniczą w obsłudze ludności".

– Właściwie to będzie dotyczyło większości małych firm i znacznej części średnich – skwitował.

Znowu ekspresowa ustawa
Minister zapowiedział też, że ustawa dotycząca owych rekompensat będzie gotowa w tym tygodniu i w następnym trafi do Sejmu. Jego celem jest to, by zaczęła obowiązywać w styczniu 2019 roku.

Jednocześnie Krzysztof Tchórzewski obarczył winą za wzrost cen prądu spekulantów, którzy handlują uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Nie zająknął się o tym, że w sumie energię można produkować bez emitowania szkodliwych dla środowiska gazów, ale takiego rozwiązania podpisane przez niego projekty nie przewidują.

Pewnym paradoksem jest fakt, że Tchórzewski chce nam dawać nasze pieniądze, byśmy nie odczuli podwyżek cen prądu (które i tak odczujemy), a są spowodowane celową polityką rządu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.