Minister gubi się w zeznaniach. Szykują 4 mld zł na rekompensaty za podwyżki, których ma nie być

Minister energii Krzysztof Tchórzewski w końcu przyznał, że prąd zdrożeje i to znacznie
Minister energii Krzysztof Tchórzewski w końcu przyznał, że prąd zdrożeje i to znacznie Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
Kolejne wypowiedzi ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego coraz bardziej przypominają polityczne tyrady polityków Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Potrafi jednocześnie twierdzić, że prąd nie zdrożeje, szykować 4 mld zł na rekompensaty za podwyżki i o wszystko oskarżyć spekulantów, choć sam zabił o połowę tańszą energetykę wiatrową.

Minister potrafi powiedzieć wszystko. Ledwie kilka dni temu zapowiadał, że żadnych podwyżek nie będzie, by ostatecznie przyznać, że sięgną mniej więcej 5 procent.

Za to dziś, podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach stwierdził, że rząd szykuje po 1,8 – 2,1 miliarda złotych na rekompensaty za owe podwyżki. Jedna część pieniędzy ma iść do gospodarstw domowych, druga dla firm.

Na razie nie wiadomo o jakie firmy chodzi Tchórzewskiemu, bo – mówiąc kolokwialnie – silnie pogubił się w zeznaniach. Najpierw wyjaśnił, że na rekompensaty będzie mogła liczyć znaczna część firm małych i średnich, "w takim zakresie, w jakim one uczestniczą w obsłudze ludności".

– Właściwie to będzie dotyczyło większości małych firm i znacznej części średnich – skwitował.

Znowu ekspresowa ustawa
Minister zapowiedział też, że ustawa dotycząca owych rekompensat będzie gotowa w tym tygodniu i w następnym trafi do Sejmu. Jego celem jest to, by zaczęła obowiązywać w styczniu 2019 roku.

Jednocześnie Krzysztof Tchórzewski obarczył winą za wzrost cen prądu spekulantów, którzy handlują uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Nie zająknął się o tym, że w sumie energię można produkować bez emitowania szkodliwych dla środowiska gazów, ale takiego rozwiązania podpisane przez niego projekty nie przewidują.

Pewnym paradoksem jest fakt, że Tchórzewski chce nam dawać nasze pieniądze, byśmy nie odczuli podwyżek cen prądu (które i tak odczujemy), a są spowodowane celową polityką rządu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.