To może pomóc wielu seniorom. Polacy chcą zniesienia podatku od emerytur

PO i PSL chcą zniesienia podatków od emerytur
PO i PSL chcą zniesienia podatków od emerytur Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Zdecydowana większość, bo aż 80 proc. Polaków opowiada się za zniesieniem podatku od emerytur. Dziś każdy senior, który pobiera świadczenia, musi płacić od nich 18 proc. podatku CIT. Pomysł jego zniesienia podoba się wielu osobom. Nie należą do nich członkowie obecnego rządu.


Z pomysłem likwidacji podatków dochodowych od emerytur wyszły partie opozycyjne. Platforma Obywatelska proponuje, by podatku nie płacili pracujący emeryci. W ich przypadku oznaczałoby to realne podwyższenie świadczeń o ok. 7-9 proc.

Kwota ta delikatnie się zmienia w zależności od wysokości emerytury, bo mamy jeszcze do dyspozycji kwotę wolną od podatku. Koszt takiego rozwiązania dla budżetu wyniósłby ok. 1 mld złotych.

PSL za ciosem
Dużo dalej idzie Polskie Stronnictwo Ludowe, które proponuje, by wszystkich emerytów zwolnić z konieczności płacenia podatku oraz składek na ZUS. To bardzo atrakcyjna finansowo propozycja, podnosząca wysokość wszystkich świadczeń o ok. 20 proc. Stawki brutto i netto zostałyby ze sobą zrównane.

Problem w tym, że nie wytrzymałby tego budżet – taki program byłby o kilka miliardów droższy, niż 500 +, zaś rachunek za niego wyniósłby ok. 28 mld zł rocznie, jak wyliczają dziennikarze Money.pl.

Mimo wszystko, z badań przeprowadzonych na zlecenie Super Expressu przez Instytut Badań Pollster wynika, że tym, aby emeryci nie płacili podatków, opowiada się 79 proc. Polaków.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.