To może pomóc wielu seniorom. Polacy chcą zniesienia podatku od emerytur

PO i PSL chcą zniesienia podatków od emerytur
PO i PSL chcą zniesienia podatków od emerytur Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Zdecydowana większość, bo aż 80 proc. Polaków opowiada się za zniesieniem podatku od emerytur. Dziś każdy senior, który pobiera świadczenia, musi płacić od nich 18 proc. podatku CIT. Pomysł jego zniesienia podoba się wielu osobom. Nie należą do nich członkowie obecnego rządu.

Z pomysłem likwidacji podatków dochodowych od emerytur wyszły partie opozycyjne. Platforma Obywatelska proponuje, by podatku nie płacili pracujący emeryci. W ich przypadku oznaczałoby to realne podwyższenie świadczeń o ok. 7-9 proc.

Kwota ta delikatnie się zmienia w zależności od wysokości emerytury, bo mamy jeszcze do dyspozycji kwotę wolną od podatku. Koszt takiego rozwiązania dla budżetu wyniósłby ok. 1 mld złotych.

PSL za ciosem
Dużo dalej idzie Polskie Stronnictwo Ludowe, które proponuje, by wszystkich emerytów zwolnić z konieczności płacenia podatku oraz składek na ZUS. To bardzo atrakcyjna finansowo propozycja, podnosząca wysokość wszystkich świadczeń o ok. 20 proc. Stawki brutto i netto zostałyby ze sobą zrównane.

Problem w tym, że nie wytrzymałby tego budżet – taki program byłby o kilka miliardów droższy, niż 500 +, zaś rachunek za niego wyniósłby ok. 28 mld zł rocznie, jak wyliczają dziennikarze Money.pl.

Mimo wszystko, z badań przeprowadzonych na zlecenie Super Expressu przez Instytut Badań Pollster wynika, że tym, aby emeryci nie płacili podatków, opowiada się 79 proc. Polaków.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.