To może pomóc wielu seniorom. Polacy chcą zniesienia podatku od emerytur

PO i PSL chcą zniesienia podatków od emerytur
PO i PSL chcą zniesienia podatków od emerytur Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Zdecydowana większość, bo aż 80 proc. Polaków opowiada się za zniesieniem podatku od emerytur. Dziś każdy senior, który pobiera świadczenia, musi płacić od nich 18 proc. podatku CIT. Pomysł jego zniesienia podoba się wielu osobom. Nie należą do nich członkowie obecnego rządu.


Z pomysłem likwidacji podatków dochodowych od emerytur wyszły partie opozycyjne. Platforma Obywatelska proponuje, by podatku nie płacili pracujący emeryci. W ich przypadku oznaczałoby to realne podwyższenie świadczeń o ok. 7-9 proc.

Kwota ta delikatnie się zmienia w zależności od wysokości emerytury, bo mamy jeszcze do dyspozycji kwotę wolną od podatku. Koszt takiego rozwiązania dla budżetu wyniósłby ok. 1 mld złotych.

PSL za ciosem
Dużo dalej idzie Polskie Stronnictwo Ludowe, które proponuje, by wszystkich emerytów zwolnić z konieczności płacenia podatku oraz składek na ZUS. To bardzo atrakcyjna finansowo propozycja, podnosząca wysokość wszystkich świadczeń o ok. 20 proc. Stawki brutto i netto zostałyby ze sobą zrównane.

Problem w tym, że nie wytrzymałby tego budżet – taki program byłby o kilka miliardów droższy, niż 500 +, zaś rachunek za niego wyniósłby ok. 28 mld zł rocznie, jak wyliczają dziennikarze Money.pl.

Mimo wszystko, z badań przeprowadzonych na zlecenie Super Expressu przez Instytut Badań Pollster wynika, że tym, aby emeryci nie płacili podatków, opowiada się 79 proc. Polaków.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.