Już dziś zaplanuj urlopy na 2019 rok. Tanim kosztem możesz mieć 7 długich weekendów

Wystarczy umiejętnie wybrać dni urlopowe, by w pełni cieszyć się 7 długimi weekendami w 2019 roku
Wystarczy umiejętnie wybrać dni urlopowe, by w pełni cieszyć się 7 długimi weekendami w 2019 roku Foto: Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta
Mamy grudzień, warto więc zaplanować przyszłoroczne urlopy. Im szybciej to zrobimy, tym szybciej zaoszczędzimy dodatkowe dni. Bez wysiłku można zrobić sobie nawet 7 długich weekendów i to kosztem zaledwie 6 dni urlopu. To okazja, której lepiej nie przegapić.


To, ile wolnego i kiedy dostaniemy, zależy oczywiście również od pracodawcy i planów współpracowników. Warto więc jak najwcześniej zaplanować sobie przyszłoroczne urlopy, by od razu wiedzieć, na czym stoimy.

W tym roku 1 stycznia przypada we wtorek. Jest to dzień wolny od pracy, więc warto wziąć wolne jeszcze 31 grudnia. W ten sposób wydłużamy sobie weekend do 4 dni.

Kolejne styczniowe święto (Trzech Króli – 6 stycznia) przypada w niedzielę, więc dość pechowo. Tu wiele nie ugramy.

Fajniej jest w kolejne święta. To, że niedziela wielkanocna i lany poniedziałek przypadają na niedzielę i poniedziałek nie jest oczywiście zaskoczeniem. Trzy dni wolnego łatwo wydłużyć do 9, biorąc jedynie 4 dni urlopu (od wtorku do piątku po świętach).


Kolejna okazja czeka w maju. Święto Pracy przypada na środę, zaś Święto Konstytucji 3 maja na piątek. W wielu firmach bez problemu dostaniemy wolne na 2 maja, bo i tak pół kraju będzie nieczynne. Bierzemy jeden dzień urlopu i mamy 5 dni lenistwa.

Urlop: lato 2019
Na niedzielę 9 czerwca przypadają Zielone Świątki. Formalnie jest to święto Zesłania Ducha Świętego, potoczna nazwa wywodzi się jeszcze z tradycji pogańskiej.

Chwilę później mamy bardzo fajny czerwcowy weekend. Boże Ciało tradycyjnie przypada na czwartek, w 2019 roku będzie to 20 czerwca. Wzięcie urlopu na piątek 21 czerwca da nam piękny, czterodniowy długi weekend.

Do następnego musimy poczekać do sierpnia. Piętnastego dnia tego miesiąca mamy kumulację świąt państwowych i kościelnych. Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny znane też jako Matki Boskiej Zielnej przypada na czwartek. Wystarczy identyczny manewr, jak na Boże Ciało i mamy kolejny długi weekend.


Jesień i zima - wyjazd na ferie
Wszystkich Świętych (jak zwykle – 1 listopada) w 2019 roku przypada na piątek, mamy więc trzydniowy weekend bez żadnego wysiłku, podobnie jak na Święto Niepodległości, które będzie w poniedziałek 11 listopada.

Z kolei Boże Narodzenie (25 grudnia i 26 grudnia) to środa i czwartek, więc rozsądnie będzie wziąć urlop na piątek 27 grudnia i wydłużyć weekend do 5 dni. A może dobrać do tego 23 i 24 grudnia, co da nam łącznie 9 dni wolnego kosztem jedynie 3 dni urlopu?


Podstawowymi dniami wolnymi w 2019 roku będą soboty i niedziele – będzie ich łącznie 104. Do tego dochodzą wszystkie święta, co daje nam kolejne 10 dni wytchnienia w dni inne, niż wspomniane soboty i niedziele.

Oczywiście nie wspominamy jeszcze o regularnym urlopie, który warto wykorzystać na dłuższy wyjazd turystyczny. Najważniejsze jest jednak to, by nie marnować naszego wolnego czasu na załatwianie firmowych spraw.

Pełna lista dni ustawowo wolnych od pracy w 2019 roku
• Nowy Rok (1 stycznia) – wtorek
• Trzech Króli (6 stycznia) – niedziela
• Niedziela Wielkanocna (21 kwietnia) – niedziela
• Poniedziałek Wielkanocny (22 kwietnia) – poniedziałek
• Święto Pracy (1 maja) – środa
• Święto Konstytucji 3 maja (3 maja) – piątek
• Zesłanie Ducha Świętego (9 czerwca) – niedziela
• Boże Ciało (20 czerwca) – czwartek
• Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) – czwartek
• Wszystkich Świętych (1 listopada) – piątek
• Święto Niepodległości (11 listopada) – poniedziałek
• Boże Narodzenie (25 grudnia i 26 grudnia) - środa i czwartek